Kiemelt Világunk 

Szerbia–Albánia–Nyugat-Macedónia: Vučićék nyugat-balkáni uniós alternatívája

Nyugat-balkáni uniót akar létrehozni három ország, amelynek mintája az EU lenne. Megteremtenék a tőke, az áru, a szolgáltatások és az emberek szabad mozgását, akárcsak a schengeni övezetben. Azt remélik, hogy a külföldi működőtőke örömmel áramlana egy ilyen unióba.

Albánia, Észak-Macedónia és Szerbia vezetői deklarációt írtak alá, amely szerint a schengeni övezet mintájára lebontanák a vámhatárokat az áruforgalmuk előtt és megnyitnák a határukat a tőke, a szolgáltatások és az emberek szabad áramlása előtt

– adta hírül a bne IntelliNews régiós hírportál.

A dolog érdekessége, hogy a megállapodást Alaksandar Vučić szerb államfő kezdeményezte. A szerb önkényuralkodó bejelentette: lehetővé akarják tenni, hogy az állampolgáraik a személyi igazolványukat használva léphessék át a három ország határait 2021 végétől.

Zoran Zaev észak-macedón miniszterelnök úgy értékelte, hogy az együttműködés az egész régiót erősíteni fogja. Ennek szellemében máris meghívta a többi nyugat-balkáni EU-n kívüli országot – Boszniát, Koszovót és Montenegrót – a szabadkereskedelmi övezetbe. Edi Rama albán miniszterelnök is csatlakozott ehhez az állásponthoz: szerinte is az egész régiót kellene szolgálnia a három ország együttműködésének.

Egy hónap múlva Észak-Macedóniában ül tárgyalóasztalhoz a három ország első embere, hogy meghatározzák, milyen konkrét lépésekkel akarnak továbbhaladni a most kötött megállapodás nyomán.

Bár európai uniós tisztviselők támogatásukról biztosították a kezdeményezést, a lelkesedést lelohasztja, hogy a régió országai elsősorban az EU-ba akarnak bekerülni, nem szomszédaikkal vonnák szorosabbra a kapcsolataikat.

Nem mellékesen a nyugat-balkáni országoknak túl kellene lépniük heves ellenérzéseiken egymással szemben. Ne feledjük, Koszovó például 2018 végén 100 százalékos büntetővámot vezetett be a Szerbiából és a Boszniából érkező árukra, és erről nemzetközi nyomással sem tudták lebeszélni.

Így aztán felmerül a jogos kérdés, vajon mennyire reális egy ilyen jellegű elképzelés?

Hasonló bejegyzések