Putyin cenzurázza az internetet: Életbe lépett a törvény, ami lekapcsolhatja Oroszországot a nemzetközi szerverekről
Pénteken életbe lépett Oroszországban az a törvény, amely lehetővé teszi az oroszországi internetforgalom leválasztását a nemzetközi szerverekről.
A jogszabály, amit Vlagyimir Putyin elnök májusban írt alá, megköveteli az internetszolgáltatóktól, hogy olyan eszközöket telepítsenek a hálózati végpontokon, amelyek lehetővé teszik a forgalom irányítását. Ez lehetőséget ad arra is, hogy a hatóságok megszűrjék az állam által tilosnak vagy károsnak vélt internetes oldalak betöltését is.
A putyinista érvelés a törvény mellett úgy szól, hogy Oroszország ezáltal kevésbé lesz kiszolgáltatva a nemzetközi szerverparkoknak.
Azaz az orosz oldalak akkor is működni fognak, és elérhetőek lesznek, ha adott esetben nem fognak tudni kapcsolódni nemzetközi hálózatokhoz, egy kibertámadás vagy más nem várt esemény esetén.
Emberi jogi szervezetek, köztük a Human Rights Watch ellenben arra figyelmeztet, hogy
az orosz hatóságok valószínűleg még szorosabban akarják kontrollálni az interneten megjelenő tartalmakat.
Oroszországban is az internet a politikai viták legfontosabb fóruma, és ezt a hatalom azért is veszi komolyan, mert ezeken a platformokon a korábbinál gyorsabban és könnyebben szerveződhetnek politikai mozgalmak és tüntetések.
A HRW regionális felelőse Rachel Denber szerint a kormány mostantól közvetlenül tudja blokkolni azokat az információkat, amik eljuthatnak az orosz lakossághoz, és alakíthatja zárt rendszerré az orosz internetes hálózatokat – anélkül, hogy erről akár csak tájékoztatná az állampolgárokat.
A törvény ellen márciusban már ezrek tüntettek Moszkvában, a kínai nagy tűzfalhoz hasonlítva Putyin törekvéseit.
(AFP és magyar média nyomán)