Több ez, mint karácsonyi csoda – Délvidéki beszámoló egy anyaországi tollából
Helyben tapasztalhattam meg, hogy a szórványmagyarság igenis él és élni akar a Délvidéken! – írja délvidéki beszámolójában Pörge Béla újságíró.
A Duna mellett haladtunk végig, így viszonylag kevés magyar települést érintettünk, ennek ellenére érződött, hogy egyre délebben vagyunk. Újvidék után a Tarcal-hegység lankáin, a Szerémségben már egyáltalán nem éreztem magamat otthon, a táj már nem a megszokott magyar vidéket idézte.
Ezen a vidéken a törökök valódi népirtást rendeztek, így a 15. század végén és a 16. század elején ez a falu is elpusztult. A környéket főleg horvátok és szerbek népesítették újra, de az elbujdosott, maradék magyarság újraalapította a falut – a legenda szerint innen ered a település neve.
A törökök kiverése után a falu előbb a Habsburg Birodalom Szerb Vajdaság és Temesi Bánság nevű tartományának a része lett, majd 1860-tól Magyarországhoz tartozó Szlavóniához került vissza. 1868-tól a Magyarországon belül nagy önállósággal rendelkező Horvát-Szlavón Királysághoz került, majd Jugoszlávia, Horvátország, ismét Jugoszlávia, végül pedig Szerbia része lett. Ma a falu lakosságának harmada magyar, a többiek zömmel szerbek, illetve néhány tucat horvát is él Maradékon.
A faluban 1978-ban szűnt meg a magyar nyelvű oktatás. A helyi lelkésztől tudtuk meg, hogy míg 1952-ben még 22 iskolában folyt magyar oktatás a Szerémségben, addig 1981-re ez a szám kereken nulla lett. Ma egyetlenegy magyar iskola működik a tájegységben (a horvát és a szerb részen összesen), ez a 2015-ben újranyitott maradéki iskola.
Sőt, az egész Kárpát-medencében egyedülálló, a trendekkel ellentétes az, hogy óvoda is nyílt a községben. Maradék az a hely, ahol a magyar iskola és a magyar óvoda nem most szűnik meg, hanem ebben az évtizedben nyílt újra. Valóságos csoda ez!
Az óvoda egyelőre még nem hivatalos iskolai előkészítő, de már épül az új épület, melyben „igazi” óvoda nyílhat majd. A tervek szerint nyár végén adhatják át az épületet, mely a magyar állam támogatásának köszönhetően jöhetett létre.
A csoda önmagában persze nem elég, szükség van még a helyi lelkész, Halász Dániel lelkes és okos munkásságára, valamint a magyar állam támogatására is. Ahogyan a lelkész is elmondta, a 2010-ben megadott kettős állampolgárságnak köszönhetően a Délvidéken megtorpant a magyarság beolvadása, a vegyes házasságokban születő gyermekek egyre nagyobb arányban tanulnak magyarul. Maradékon olyanra is van példa, hogy a szülők csak alig-alig beszélnek és nem is írnak magyarul, így a magyar iskolába járó gyermek a délutáni napköziben gyakorolhatja a magyar nyelvet.
Csodálatos érzés volt látni, hogy ebben a délszláv tengerben, a tömbmagyarságtól távol, Belgrád közvetlen közelében még él, sőt, gyarapodik a magyar közösség. A Szerémségben is vannak tehát sokan, akiknek a mai este a szenteste, és akiknek holnap van karácsony.(888)