Irán rakétatámadása sorsdöntő lehet a történések szempontjából
A szakértők homlokegyenest ellentétes értékelést adnak a szerda hajnali iráni rakétatámadásról: van, aki szerint aggasztóan gyors és elkapkodott csapás volt, van, aki szerint éppen ennyi kellett ahhoz, hogy a lecsendesítsék konfliktusukat, más úgy látja, a dolog összetettebb.
Teherán megtorló rakétacsapása az iraki amerikai bázisok ellen Kászim Szulejmáni tábornok likvidálásra válaszul túl gyorsan, túl dühösen történt, ezért megvan a veszélye annak, hogy választ válasz követi, s végül a konfliktus ellenőrzése kicsúszik a felek ellenőrzése alól – vélekedett a CNBC-nek nyilatkozva Alex Vatanka Közel-Kelet-szakértő.
Irán tucatnyi ballisztikus rakétát lőtt ki Irakban lévő amerikai célpontokra. Vatanka úgy véli, túlságosan korai megmondani, mit válaszolhat az amerikai hadsereg.
A legfőbb kérdés, hogy találnak-e halálos áldozatot, és ha igen, hányat?
Az iraki bázisok elleni támadás célja az volt, hogy a teheráni rezsim megmutassa: képes elérni rakétáival ezeket a célpontokat, és képes kárt okozni – véli Harry Kazianis, a Center for the National Interest intézet védelmi kutatócsoportjának igazgatója.
Az USA kétféleképpen reagálhat a szerda reggeli támadásra. Az egyik, hogy a rakéták indítóállomásaira mérne csapást, ami arányos válasz lenne, a másik, hogy kiterjedt légi támadásokat kezdene. Az utóbbinak az a gyengéje, hogy hosszabb felkészülési időt igényel a tengeren és a környező amerikai bázisokon is, ami lehetővé tenné Teheránnak, hogy megelőző csapásokkal próbálja útját állni a támadásnak.
Irán olyan katonai arzenállal rendelkezik, hogy még az USA hadseregének is nagyon nagy kihívást jelenteni legyőzni őket, egy szóval egy igazi katonai konfliktus igencsak véres lenne.