Horgosi paprika, mint délszláv jelkép
Érdekes képet posztolt minap az újvidéki székhelyű Vajdasági Levéltár (Arhiv Vojvodine, Novi Sad). A kép ahhoz az ismertetőfüzethez szolgált illusztrációul, amelyet annak idején az újvidéki Kereskedelmi-Ipari és Kisiparos Kamara adta ki abból a célból, hogy az 1939-1940 fordulóján New Yorkban megrendezett világkiállításon népszerűsítse a horgosi őrölt fűszerpaprikát – írja a Magyarország régen Facebook oldal.
Ez is egy tipikus esete annak, amikor egy trianoni utódállam más tollával ékeskedett, ugyanis a horgosi paprikatermesztés a magyar szegedi nagytáj jellegzetessége. Való igaz, hogy a színmagyar Horgost 1920-ban az akkoriban létrejövő délszláv államhoz csatolták, ám a faluban élő magyarok kulturális és néprajzi kötődése ettől függetlenül továbbra is a régi maradt – és ez a horgosi magyarok paprikatermesztésre is igaz. Az odatolakodott utódállam itt legfeljebb bitorló szerepben jelentkezhetett.
De nemcsak emiatt érdekes ez az illusztráció: A mellékelt térkép Magyarországot trianoni határokban ábrázolja. (1940 elejét írunk, amikor Magyarország már túl volt az I. bécsi döntésen és Kárpátalja visszacsatolásán.) Külön érdekes még, ahogyan a képen a kiszórt paprikaszemcsék kitöltik a Baja és Pécs térségét, vizuálisan egyesítve a korabeli délszláv nemzetpolitika által vágyott két magyar várost a szintén pirossal ábrázolt Jugoszláviával.
A publikáció a Vajdasági Levéltárban az Ф. 92. I-8 948/1939 raktári jelzet alatt található.