Hálapénz helyett magán-egészségügy?
Magyarországon óriási problémát jelent az egészségügyben jellemző hálapénz. A nem csak országunkban fellelhető jelenség alapja, hogy az ingyenes egészségügyi ellátást valahogyan megköszönjük kezelőorvosunknak. Ez persze lehetne egy kisebb, szimbolikus tárgyi ajándék is, de íratlan szabályként, ma már a borítékból zsebbe csúsztatott tízezresek terjedtek el. A legfrissebb, 2020-as információk szerint, azonban az orvosi kamara szeretné, ha a hálapénz elfogadása bűncselekménynek számítana.
A hálapénzt elfogadó orvosok ugyanis jelentős összeggel egészíthetik így ki az egyébként eléggé gyérnek számító fizetésüket. A betegek ezért már reflexből fizetnek akkor is, ha nem magánrendelőben, időpontra érkezve, kényelmes és luxus körülmények között foglalkoznak velük, hanem az állami szektor ingyenes egészségügyi ellátásaként. Azt ugyanis sokan elfelejtik, hogy a fizetésünkből minden hónapban kötelezően befizetésre kerül az ellátásra jogosító összeg. Abban az esetben pedig ha munka nélkül maradunk, nekünk kell havonta azt befizetnünk. A januárt elsejétől már havi 7.710 forintra emelkedő havi összeg azonban nem terjed ki mindenre.
Napi 257 forint a kötelezően fizetendő TB járulék 2020-ban
Még öt évvel ezelőtt még 6.930 forint volt az egészségügyi szolgáltatási járulék összege a magánszemélyeknél és a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni és társas vállalkozóknál, mára már közel 8.000 forintot kell érte fizetnünk. Ez különösen akkor okoz problémát, amikor egyébként sincs bevételünk (bejelentett állásunk) és lejár a 45 napos passzív TB időszakunk. Ráadásul ha valamilyen komolyabb kezelésre vagy műtétre is sor kerül, kimondatlanul is elvárás a borítékos hálapénz.
A hálapénzért elvileg nagyobb odafigyelés jár, de a kórházi körülményeink koránt sem lesznek ettől kielégítőbbek. Sokszor óriási várólistákkal, eszköz és gyógyszer hiánnyal, dolgozói kimerültséggel és túlterheltséggel, romos, fertőző körülményekkel kell szembe találnunk magunkat annak ellenére, hogy havonta fizetünk akkor is az ellátásért, ha nincs rá szükségünk. A hálapénz pedig csak hab a tortán. Ennek érdekében a Magyar Orvosi Kamara közzétette az elvárt bérjavaslatait, amely mellett kérik a hálapénz tiltását is. A bruttó bértábla belépő szintjén 687.837 Ft bérjavaslattal állnak a rezidensek, még a 37 éve szakorvosként dolgozók már 2.025.512 Ft-ot keresnének.
Megoldást nyújt a betegek számára a magán-egészségügy
Addig, még az állam nem teljesíti a kitűzött bértáblázati célokat, biztosan nem fog eltörlődni a hálapénz intézménye. Ráadásul a béreken felül az egészségügyi épületek és eszközök modernizálása, karbantartása és felújítása is égető problémát jelent a szektornak. Addig pedig, még a lakosság ilyen körülmények között kénytelen a gyógyulását remélni, érdemesebb a magán egészségügy szolgáltatásait igénybe venni. Bár már a magánrendelők is egyre több foglalt időponttal üzemelnek, rövid időn belül kaphatunk a pénzünkért minőségi kezelést hosszú sorban állás és fertőzésveszélyes munkakörnyezet nélkül.
A magán egészségügy és a családi egészségbiztosítás pedig manapság kéz a kézben járnak. Hiszen ha családi egészségbiztosítással garantálhatjuk szeretteink és önmagunk egészségügyi biztonságát hosszútávon. A kedvező árak mellett minőségi szolgáltatást vehetünk igénybe és a biztosításunktól függően az egészségügyi ellátáson és gyógyszerköltségen kívül akár műtétekre, nagyobb balesetek ellátására, rehabilitációra és táppénz kiegészítésre is lehetőségünk van hálapénz és várólista nélkül.