Még azt mondják, Fölsőhegyen nincsen sár…
A Felsőhegyi helyi közösség problémáinak kezelése és megoldása lassan eposzi magasságokba ível. A falu lakosságának egy része a jelenlegi vezető, Bóbán József menesztését követeli alkalmatlanság okán, még a politikai vezetőség kiáll mellette, mondván, megfelelő a posztjára, jól végzi a dolgát. Ez a két álláspont csapott össze immár többedszerre, ennek következtében a kérdés kikerült a helyi szőnyeg alól, nem kis feszültséget okozva.
Mi is történt valójában?
2001-ben alakították meg újra a helyi közösségeket Zenta község területén, ugyanebben az évben Felsőhegyen bevezették a helyi hozzájárulást 10 évre. Ebben az időszakban Deák Zoltán volt a tanácselnök.
2001–2005-ig elkészültek a tervrajzok hét utca aszfaltozásához, a munkálatok 2005 nyarán kezdődtek, a polgárok által befizetett helyi hozzájárulás képezte a fizetés önrészét.
Bóbán József 2005 novemberétől került a helyi közösség élére, ekkor már csupán végre kellett hajtani az előzőleg kidolgozott munkamenetet. A továbbiakban a helyi hozzájárulás befizetését nem támogatta, noha a falu fejlesztéseinek egy része ezekből az összegekből történt.
2006–2007-ben elkészültek a tervek alapján az utak, az utóbbi két évtized egyetlen komolyabb fejlesztése. Bóbán József mindezt a saját érdemének tekinti, holott a falusiak tisztában vannak vele, hogy ő csupán a készbe ült bele, és a babérokat aratta le, ezt viszont teljes erőbedobással tette.
A 2013-as helyi közösségi választásokon Bóbán úr háttérbe szorult, egy agilis fiatalokból álló lista nyert. E csoport szerint a volt tanácselnök ekkor akcióba lendült, és az ambíciózus tanácstagok ellen ágálva sikerült is egyes esetekben ellehetetlenítenie őket (közülük néhányan ma már munkahelyük megszünte miatt külföldre kényszerültek).
2015-ben sikerül ismét elfoglalnia a tanácsban a székét, és innen kezdődött a falusiak megosztottsága.
Azóta 5 év telt el, és a tanács működésével kapcsolatban odáig fajultak a dolgok, hogy Felsőhegy több mint 200 polgára petícióban kérte a tanácselnök menesztését és a tanács feloszlatását az alábbiak alapján:
– A falu rendezvényeit nem támogatja, inkább hátráltatni igyekszik.
– Falugyűléseket csak akkor tartott, amikor azt a polgárok petícióval kikényszerítették 2018-ban. Ezeken is ellenségesen, indulatosan viselkesett. Fő érve: „Nincs pénz, nem tudunk mit csinálni.”
– 2019 januárjában ismét petícióval követelték a polgárok, hogy tartsanak falugyűlést. Ezen sem a tanácselnök (Bóbán J.), sem a tanácstagok nem jelentek meg. Ekkor 76 polgár egyhangúlag megszavazta a tanács feloszlatását. Ezt a határozatot adták át a zentai KKT elnökének, de ez süket fülekre talált.
– 2019 májusában ezért a felsőhegyi polgárok aláírásgyűjtésbe kezdtek, és 202-en aláírták a tanács és elnöke menesztésére vonatkozó javaslatot. Ezt átadták az akkor elnöklő Pataki Tibor KKT-alelnöknek, aki válaszában kifejtette, hogy nem tartja indokoltnak a kérelmet, ezzel elutasította.
– Időközben a történéseket látva 6 tanácstag lemondott.
– Miután tanácsüléseket elméletileg csak telefonon keresztül (!) tartanak Felsőhegyen, az új tanácstag beiktatása (Ősz Szabó Norbert) sem történt meg – ebben az esetben már törvénytelenséget is elkövetett a tanács.
– 2019. november 4-én a zentai KKT napirendre tűzte végre a felsőhegyi tanács feloszlatására benyújtott kérvényt. Noha az előkészített napirendi pont ennek elvetését javasolta, hosszas és személyeskedésektől sem mentes vita után a képviselői szavazatok alapján ez mésem történt meg, tehát a téma továbbra is nyitott, a feloszlatási kérelmet nem utasították el.
– Végül 2019. november 8-án nyilvánvalóan némi nyomás hatására megtörtént a valódi tanácsülés (évek óta először), melyen beiktatták Ősz Szabó Norbertet. Ezen az ülésen megjelent a Pannon TV is, de a tanácstagok Bóbán tanácselnök javaslatára megszavazták, hogy nem lehet jelen a média az ülésen. Pár nap múlva az újvidéki televízió munkatársai szerettek volna riportot készíteni a faluban zajló eseményekről, de munkaidőben zárt ajtók fogadták őket a helyi közösség irodájában.
Azóta néma csend. Előrelépés nemigen történt, a jogi és erkölcsi útvesztőben tévelyeg a felsőhegyi tanács ügye, a falu lakossága pedig továbbra is ebben a kétes állapotban találhatja magát, ha a helyi közösség (mint másodfokú irányítási szerv) munkájáról, elhivatottságáról, eredményeiről szeretne tájékozódni, netalán ezek gyümölcsét élvezni.
Megengedhetjük ezt magunknak?