Délvidék Kiemelt 

Érdekképviselet ez?

Felgyorsulhat Szerbia uniós csatlakozási folyamata címmel közli a Magyar Szó Pásztor István véemesz elnök nyilatkozatát a (párt házi rádiójának is nevezett) Szabadkai Magyar Rádió Napindító című műsorában.

– Több kézzelfogható előnnyel járna, ha az ország az EU által felkínált új bővítési keretterv, az új módszertan szerint folytatná az uniós integrációt – mondta Pásztor. […] A pártvezér „ugyanakkor biztos benne, hogy a nyugat-balkáni térség országai közül Szerbia lesz a következő állam, amely csatlakozhat az Európai Unióhoz. A felkínált új bővítési keretterv szabályai szerinte kedvezőbbek lennének”.

Pásztor a Fidesz tavaly szeptember 29-én Budapesti megtartott XXVIII. kongresszusán is támogatta azt a hivatalos magyar álláspontot is, miszerint Szerbiát mielőbb (lehetőleg még 2025 előtt) és feltétel nélkül csatlakoztatni kell az Európai Unióhoz.  Reményei szerint „Magyarország fogja irányítani a(z) innen delegált biztoson keresztül a bővítést” – mondta akkor Pásztor.

Időközben Várhelyi Olivért uniós bővítési biztosnak választották, aki a február 6-i belgrádi látogatásán kijelentette, hogy „Szerbia bármit is tesz az európai integráció során, nem tud előre haladni az EU felé anélkül, hogy megállapodást kötne Pristinával”. Belgrád és Pristina megállapodása pedig sehogy sem halad és teljesen bizonytalan, hogy egyáltalán létre jön-e valaha.Pásztor egyáltalán nincsen tisztában azzal, hogy a biztosok esküt tesznek az Európai Uniónak, vagyis kötelesek a közösen kialakított (és nem az országuk) politikáját képviselni.

A Fidesz-kongresszuson a véemesz vezérének azonban nem csak az uniós csatlakozással kapcsolatos nyilatkozata volt megalapozatlan. Elhíresült ugyanis az a mondata is, hogy „ma, a határon túl Szerbiában, közel 100 év után, nem jelent hátrányt magyarnak lenni, hanem pontosan fordítva. Ma Szerbiában előnyt jelent magyarnak lenni”.

A messziről jött ember azt mond, amit akar” – tartja magyar mondás. A kérdés csupán az, hogy ki hisz még neki?

Jellemző az is, hogy Pásztor István egyetlen szóval nem említi, hogy Szerbiának a felvételhez teljesíteni kellene a tagsághoz kirendelt, többek között a nemzeti kisebbségek helyzetének rendezésével kapcsolatos feltételeket. Milyen érdekképviselet ez? Ezekre szavazni? Ugyan már!

Bozóki Antal

Hasonló bejegyzések