Nem mellékes: Milyen hatása van a koronavírusnak a gazdaságra?
Február végére sem látszik még igazán csillapodni a koronavírus-pánik, sőt, a járvány világszerte tovább fertőz.
A pánikot a gazdaságban is érezni, a járvánnyal kapcsolatos hírek miatt zuhannak a tőzsdék és emelkedik a pánikhelyzetekben mindig erősödő arany árfolyama. A gazdasági döntéshozók, befektetők és kormányok attól tartanak, hogy a vírus még a vártnál is jobban visszaveti a globális gazdaságot, de a pánikhangulatban is vannak, akik szerint pár hónapon belül visszaáll majd minden a régi kerékvágásba.
A tőzsdei rosszkedv annak tudható be, hogy bár korábban lehetett bizakodni abban, hogy rövid időn belül lecseng a koronavírus hatása, a Kínán kívüli fertőzések gyors emelkedése miatt fel lehet hagyni minden ilyen reménnyel.
Ahogy azzal a várakozással is, hogy a 2019-et végig kísérő, a nemzetközi kereskedelmet és világgazdaságot fertőző egyéb tényező, például a kínai–amerikai kereskedelmi háború enyhülésével minden visszaállhat a normális kerékvágásba.
Egyelőre azonban még mindenki azt találgatja, hogy valójában mekkora hatással lehet Kína és a világgazdaság növekedésére a járvány. A G20-as találkozón a Nemzetközi valutaalap vezetője, Krisztalina Georgieva azt mondta, hogy az alap számításai szerint a koronavírus összességében 0,1 százalékkal vetheti vissza a globális növekedést.
Szinte minden elemzésben előkerül, hogy mekkora sokkot jelentett a kínai gazdaságnak az előző komolyabb járvány, a 2003-as SARS-vírus.
A SARS annak idején 1 százalékkal vetette vissza a kínai növekedést, és becslések szerint az egész világgazdaság 1 százalékponttal lassult 2003 második negyedévében.
Ha ebből indulunk ki, akkor viszont a mostani járványnak jóval komolyabb hatással kellene lennie a globális gazdaságra, hiszen míg 2003-ban Kína a globális növekedés 4 százalékáért volt felelős, ez a szám ma már 15 százalék fölött van.
(Index nyomán)