Kiemelt Szerbia 

Szerbiában a daganatos betegek isszák meg a koronavírus elleni harc levét

Szerbiában a nem koronavírusos betegek kezelését nagymértékben korlátozzák a bevezetett legszigorúbb intézkedések – írja a vajdasági kutató és elemző központ (VOICE).

A koronavírussal kapcsolatos intézkedések leginkább a magánegészségügyet sújtják, de a közegészégügyi intézményekben sem sokkal jobb a helyzet.

Noha a délvidéki orvosok többsége továbbra is dolgozik, munkájuk teljesen alá van rendelve az újvidéki válságtörzs, azaz a tartományi egészségügyi titkár döntéseinek.  A döntéshozatali hierarchia ilyen kapcsolatának eredményeként olyan  intézkedések születtek, amelyek elhalasztják a nem sürgősségi jellegű sebészeti beavatkozásokat és kórházi kezeléseket vagy kivizsgálásokat.

A kórházakban korlátozva van a betegfelvételek száma, a délvidéki orvosok nem dolgozhatnak a magánrendelőkben, mert a rendkívüli állapot ideje alatt Zoran Gojković tartományi egészségügyi titkár minden délvidéki egészségügyi dolgozónak megtiltotta a kiegészítő munkát. Egyes osztályokat – mint például a zombori kórház onkológiai osztályát – átköltöztették a koronavírus-fertőzés terjedésének megakadályozása érdekében.

Az általános zűrzavar és az egészségügyi minisztériumnak a járvány elleni küzdelemre való teljes  fókuszálása azt eredményezte, hogy sok betegnek hirtelen félbeszakadt a kezelése.

Rade Panić, a szerbiai orvosok és gyógyszerészek szakszervezetének elnöke a VOICE-nak nyilatkozva rámutatott arra, hogy az egészségügyi rendszer sikerességét azzal tudjuk felmérni, hogy megnézzük milyen eredményeket ért el mindkét fronton: a fertőzés terjedésének megakadályozása, illetve a más betegségekben szenvedők megfelelő ellátásának terén.

Miroslav Ilić orvosprofesszor, az Újvidéki Orvostudományi Egyetem tanára a VOICE-nak elmondta, hogy sokan fordultak hozzá azzal a panasszal, hogy elmaradtak műtétjeik, még azok a páciensek is, akiknél  méh- vagy emlőrákot diagnosztizáltak. Dr.  Ilić elmondta, hogy az országban uralkodó szervezetlenség levét az akut, krónikus és onkológiai betegek isszák meg.

Szerbiában évente 36 ezer páciensnél diagnosztizálnak daganatos elváltozást.

Kétféle rákkal és a koronavírus okozta helyzettel küzd egy újvidéki nő | Délhír Portál

Az újvidéki Dragana Grković Čalakić negyedik stádiumú tüdő-adenokarcinómával, valamint 15 centiméter átmérőjű mellékvese-rákkal küzd. A 47 éves nő hétfői napra kapott időpontot a kamanci (kamenicai) klinikán, csakhogy a szerbiai hatóságok az új vírus megjelenése miatt úgy döntöttek, hogy el kell halasztani az összes nem életmentő műtétet.

Hasonló bejegyzések