Rendkívüli lelet az emberi evolúcióval kapcsolatosan
Amerikai kutatók egy emberszabású ősmaradványa mellett megtalálták az eddigi legősibb majomfosszíliát Afrikában. A leletek bizonyítják, hogy a két csoport már több mint 25 millió éve különvált egymástól.
Sokmillió éves főemlősmaradványra ritkán bukkannak a kutatók, ezért is keltett feltűnést az a bejelentés, hogy az Ohiói Egyetem paleontológusai két 25 millió éves ősmaradványt is feltártak a Kelet-afrikai-hasadékvölgyben. Az egyik egy korai emberszabású állkapcsa több foggal, a másik egy majomfog egy állkapocstöredékkel. A leletek megtalálási helyének geológiai elemzése alapján nagyon pontosan meg lehetett határozni a korukat: mindkettő 25,2 millió éves. Ezek az eddig feltárt legősibb ilyen ősmaradványok.
Mindkét leletet a tanzániai Rukwa-hasadékvölgy medencéjében ásták ki, és mindkettő új fajt képvisel a tudomány számára. A Rukwapithecus fleaglei a korai emberszabásúak (hominoidák) közé tartozik, a Nsungwepithecus gunnelli pedig az ősi óvilági majmok (cercopithecoidák) képviselője. A két főemlős az oligocénban (34-23 millió éve) élt. A Nature-ben megjelent tanulmány az első, amely igazolja, hogy a két fejlődési vonal (majmoké és emberszabásúaké) már ebben a földtörténeti időszakban különvált.
(origo.hu nyomán)