Idén elmaradt a vörös buli Szabadkán: A Covid megakadályozta a kommunistákat, hogy megünnepeljék május elsejét, de…
A koronavírus-járványra való tekintettel idén elmaradt május elseje hagyományos megünneplése a szabadkai „Mini Jugoszlávia” birtokon.
Mint ismeretes, ez a birtok Blaško Gabrić (78) szabadkai jugonosztalgiás kommunista üzletember tulajdonát képezi vagy képezte. Tavaly ugyanis szó esett arról, hogy a nagyszerb oligarcha Karić-család megvásárolja a „Mini Jugoszláviát”. Egyelőre nem lehet tudni, ez a biznisz milyen szakaszban van.
Ha valaki nem tudná, milyen birtokról van szó, íme nehány adat.
Blaško Gabrić, a „Mini Jugoszlávia” alapítója, aki az utóbbi néhány évtizedben töretlenül isteníti a titoista érát, Kanadában halmozta fel a tőkéjét. Vagyis: sokáig nem az általa népszerűsített Jugoszláviában dolgozott, hanem vendégmunkásként a „rothadt kapitalizmus” előnyeit élvezte.
Akárhogy is,
birtoka a kriptokommunisták gyülekezőhelyévé vált,
akik minden évben a „munka ünnepe” alkalmából haverkodnak, kólóznak, felidézik a régi emlékeket és visszasírják a „szép időket, amikor mindenkinek jó volt”.
Általában mintegy ezer látogató érkezik nemcsak Szabadkáról és környékérő1, hanem más délvidéki és szerbiai városokból, valamint a titói Jugoszlávia volt köztársaságaiból is.
Az előző két évben némileg háttérbe szorult „a Mini Jugoszlávia többnemzetiségű jellege”, vagyis inkább a szerbség magasztalásának irányába mozdult el, amikor a birtokon felavatták Živojin Mišić vajda és Aleksandar Karađorđević király szobrát.
Idén a Covid-19 miatt ideiglenesen megszakadt a vörös majális hagyománya Szabadkán.
A „Komunisti Srbije” (Szerbia Kommunistái), a „Solidarnost” (Szolidaritás) és a „Centar-Tito” (Tito Központ) polgárok egyesületeinek szabadkai városi szervezetei azonban mégis hallattak magukról.
A subotica.com portálon megjelent közleményükben mejegyzik, hogy „a munkásharc napját nem szabad elfelejteni, mi több, szükséges tovább küzdeni a dolgozók kötelezettségeinek és jogainak tiszteletben tartásáért, mert a munkás ember, nem pedig szám”.
Továbbá kiemelik: „A koronavírus elleni küzdelemből le kell vonni a tanulságot. Az áldozatok száma sokkal nagyobb és tragikusabb azokban az országokban, ahol az emberre nem úgy tekintenek, mint alkotóra és az állam erőforrására és amelyekben az egészségügy nem a a polgárok, hanem az elit szolgálatában áll.”
A kommunisták szerint tehát Szerbia – a nyugati államokkal ellentétben – egy emberbarát ország.
Ezek után nem lenne meglepő, ha Vučić is kapna egy szobrot a „Mini Jugoszláviaban”. Úgyis Titót utánozza.
(fotó: kurir.rs – archívum)