Kiemelt Világunk 

Koronavírus: Egyre feszültebb a viszony az USA és Kína között

Az Egyesült Államok és Kína egyre hangosabban hibáztatja egymást a koronavírus-járvány miatt, amivel tovább rontják korábban is egyre feszültebbé váló viszonyukat.

Lehet, hogy a jövő történészei úgy fognak beszélni és írni a 2020-as koronavírus-pandémiáról, mint ami elindított egy új hidegháborút az Egyesült Államok és Kína között – írja Gideon Rachman, a Financial Times (FT) vezető publicistája.

A felek viszonya már a járvány kezdete előtt is egyre feszültebbé vált: Kína a Dél-kínai-tengeren kiépített bázisaival erősíteni kezdte katonai jelenlétét a csendes-óceáni térségben, az USA viszont a Trump-adminisztráció hatalomra kerülése után kereskedelmi háborút indított Kína ellen.

A pandémia hatalmas pusztítást okozott a világgazdaságban, és miután a koronavírus-betegségben a világon elhunytak negyede amerikai,

Donald Trump, az USA elnöke úgy gondolja, hogy mindezért elsősorban Kínát célszerű felelőssé tennie.

Trump elfogadta azt a semmilyen bizonyítékkel alá nem támasztott teóriát, miszerint a vírus a vuhani virológiai intézet egyik kísérletéből szabadult el, és azt sem zárta ki, hogy tudatosan állították elő, mit sem törődve azzal, hogy az amerikai hírszerzés kizártnak tartja ezt a lehetőséget.

A Fehér Ház állítólag mérlegeli, hogy felfüggeszti az államok jogi immunitására vonatkozó szabályt, ami egyelőre lehetetlenné teszi, hogy a kínai kormányt amerikai bíróságon pereljék.

A pekingi kormány ugyanakkor élesen visszautasítja azt a lehetőséget, hogy egy független vizsgálóbizottság utánanézzen, hogyan jutott el a világ az pandémiához és az abból fakadó gazdasági világválsághoz.

Ha a pekingi vezetők komolyan gondolnák, hogy meg kell védeniük országuk imázsát, akkor hozzájárulnának ahhoz, hogy egy a világ számos országából delegált tudósokból, köztük amerikai és kínai szakértőkből álló, független bizottság vizsgálatot folytasson a pandémia minden vonatkozásának – eredetének, terjedésének és kezelésének – felderítésére.

Sajnálatos módon azonban a kínai vezetés aligha egyezik bele egy ilyen vizsgálat elvégzésébe. A nacionalista gondolkodásmódba nem illeszthető bele, hogy külföldiek kutakodjanak az országban – ez ebből a nézőpontból nézve megszégyenítő.

Emellett a kormány minden erejével védi a kommunista párt és Hszi Csin-ping államfő sérthetetlenségét. Mindent elárul erről, hogy félreállították azokat az orvosokat, akik a leghamarabb figyelmeztettek a koronavírus jelentette veszélyre. És könnyen lehet, hogy Kínának más titkai vannak ekörül.

(Napi.hu nyomán)

Hasonló bejegyzések