Közel 11.000 embert tett vegánná egy magyar csapat
Összesen 10 679-en csatlakoztak a Prove által szervezett, nagyszabású hazai Veganuár programhoz, hogy kipróbálják milyen az élet vegánként. A résztvevőknek 31 napjuk volt megbizonyosodni arról, hogy a növényi alapú táplálkozás nem jelent egyet a fényevéssel, az állandó koplalással vagy az erőszakos viselkedéssel.
Hogy mit adott ezen kívül a résztvevőknek a Veganuár? Támogató közösséget, ahol nem jár nyilvános pellengérre állítás a hibázásért, javuló egészséget és nem mellesleg olyan ízletes recepteket, amikből nem hiányzik semmilyen fontos tápanyag.
A vegánokat és a veganizmust gyakran éri az a vád, hogy meg szeretnék téríteni a világot az állatvédelem, a globális felmelegedés és a környezetvédelem jegyében. Emellett persze azok a sztereotípiák is tartják magukat, hogy a vegánok gyakorlatilag fényt esznek, kizárólag salátaleveleken tengődnek és az egészségük sincs a toppon. És persze mindezek ellenére, mindenkit erőszakosan rá akarnak venni a vegán étkezésre.
A veganizmus lényege nem az étrend, hanem az, hogy ne árts
A veganizmus ugyanis az állatvédelemről szól, az állatok kizsákmányolásának meggátolásáról. Aminek csak plusz hozadéka lehet az immunrendszerünk megerősödése vagy a tudatos életmódnak köszönhetően, az ökológiai lábnyomunk csökkentése.
Persze abban az esetben, ha valaki elkötelezi magát a vegán életmód mellett, első lépésként valóban az étrendjén tud a leggyorsabban változtatni. Azonban egy tudatos vegán a növényi alapú étkezésen kívül odafigyel arra is, hogy állatkísérletmentes kozmetikai termékeket használjon, vagy ne vegyen fel gyapjúból, illetve selyemből készült ruhát.
És igen, egy etikai vegán elvből elkerüli a cirkuszokat, az állatkerteket, a vadasparkokat és a delfináriumokat is, hiszen ezeken a helyeken gyakorlatilag azért tartják bezárva az állatokat, hogy a szórakoztatásunkról gondoskodjanak.
Erre az összetett kérdésre próbált rávilágítani a hazai Veganuár program is, ami meglepő módon még a külföldi próbálkozásnál is sikeresebbnek bizonyult: míg Angliában az első évben 3600-an vettek részt a projektben, addig itthon már csak az indulásra 7046-an csatlakoztak a Prove.hu kihívásához. Február végére pedig már 10 679 főnél járt azok száma, akik elkezdték és végig is csinálták a vegán hónapot.
Kik vettek részt a Veganuárban?
Bár a program nem zárult le január 31-el és egész évben lehet hozzá csatlakozni, az első körös résztvevők közül 1629-en osztották meg véleményüket és tapasztalataikat a Veganuárról. A kérdőívet kitöltők 91,6%-a nő volt. Az eredmények alapján elmondható, hogy főként az egészségére már odafigyelő 35-44 éves (28,1%), az egészségtudatos 25-34 éves (22,8%) és a kíváncsi 45-54 éves (21,8) korosztály volt.
Motivációjukat tekintve megoszlott a mezőny, hiszen a résztvevők elsődleges indíttatása az egészségmegőrzés, majd az állatvédelem és a bolygó védelme volt. Tovább boncolgatva a résztvevők körét az látható, hogy a legtöbben azok a mindenevők voltak, akik általában heti 1-2 alkalommal fogyasztottak állati eredetű ételt (33,2%), illetve olyan mindenevők, akik heti 3-5 alkalommal ettek egy kis húst vagy sajtot, tojást (28,3%).
Érdekes volt látni, hogy a korábban vegetáriánus étrendet követők is népes táborral képviseltették magukat a Veganuár folyamán, hiszen a résztvevők 28,3%-át tették ki, így elmondható, hogy esetükben pont ez a mozgalom segített abban, hogy megtegyék a végső lépést a vegán életmód felé. Egyébként a már a kihívás előtt is vegán életmódot folytatók is 10%-os résztvevői arányt produkáltak, legalábbis a válaszadók között.
A (tehéntejmentes) puding próbája az evés – mennyire tudták tartani a Veganuárt?
Az első Veganuár abból a szempontból biztosan sikeresnek tekinthető, hogy a kérdőívre válaszolók 47,6%-a tudta tartani magát a teljes mértékben növényi alapú étrendhez, ráadásul 57%-nak még az állati eredetű termékeket és szolgáltatásokat is sikerült elhagynia. Emellett ők a Veganuár leteltével sem fognak például gyapjúból készült ruhát hordani, vagy cirkuszba menni.
Az egyik legizgalmasabb kérdés a szervezők számára az volt, hogy a résztvevők vajon mennyire élvezték ezt az egy hónapot ahhoz, hogy továbbra is vegánként éljék a mindennapjaikat? Nos, a kitöltők 51,1%-a saját bevallása szerint biztosan vegán marad, míg 37,6%-uk még nem köteleződött el teljes mértékben.
Érdekes volt megfigyelés az is, hogy a 31 nap során hogyan változtak meg a résztvevők motivációi. Míg a programhoz az elején főként egészségügyi megfontolásokból csatlakoztak, addig a Veganuár végére inkább már az állatvédelemre helyeződött nagyobb hangsúly.
Ugyanakkor a pozitív egészségügyi változások sem kerülték el a résztvevőket. Több mint 800 kitöltő jelezte, hogy a növényi étrendre való átállás alatt megtapasztalta ezek valamelyikét:
⦁ normalizálódott a vércukorszintje,
⦁ javult az emésztése,
⦁ könnyebbé vált a fogyás,
⦁ javult az ekcémája,
⦁ nyugodtabb lett az alvás,
⦁ energetikusabbnak érezte magát
⦁ és szebb lett a bőre.
Mindenevőből vegán – ezekkel szembesültek a résztvevők
Azzal természetesen a szervezők is tisztában voltak, hogy a vegán életmódra való átállás a legtöbb résztvevő esetében hatalmas életmódváltást igényel. Éppen ezért segítette a Prove.hu a lelkes veganuározó csapatot edukatív cikkekkel, tanácsokkal, tippekkel és 35 vegán recepttel, amikkel könnyebben átállhatnak a növényi étrendre.
A szervezői segítség és a lelkes, támogató közeg ellenére természetesen akadtak olyan nehézségek, amelyek kezdetben megnehezítették a vegán mindennapokat. A legnagyobb problémát az jelentette a kérdőívet kitöltők szerint, hogy kevés helyen tudtak enni, ha elmentek egy étterembe, vagy csak simán megéheztek a munkahelyükön és nem vittek magukkal ebédet.
A válaszolók szerint sok idő ment el a csomagolások és összetevők elolvasásával, erre sokkal tudatosabban kellett készülniük. Addig, amíg bele nem rázódtak nehézséget okozott még az is, hogy többet kellett otthon sütniük-főzniük, de kezdetben az alapanyagok beszerzése is több időt vett igénybe a szokásosnál.
Amire a résztvevők külön felhívták a figyelmet, az a nem-vegánok részéről őket ért, kifejezetten bántó jellegű megjegyzések voltak, valamint a támogatás abszolút hiánya.
A közösség ereje
Ugyanakkor a környezet negatív hozzáállását valamennyire tudta kompenzálni az a rendkívül elfogadó és segítő szándékú virtuális közeg, ami a mára már több mint 6200 tagot számláló Veganuár 2020 Facebook csoportban jött létre, ahol további receptekkel, beszerzési tippekkel és biztató szóval várták és várják ma is az újonnan csatlakozókat. És ahol egy-egy elcsábulás miatt sem vették a fejét senkinek, illetve a szervezőknek sem kellett bántó megjegyzés miatt közbe lépni vagy épp kitiltani bárkit a csoportból, pedig vegánok, mindenevők és vegetáriánusok egyaránt tagok.
Bár a januáron már régen túl vagyunk, a Veganuár 2020 egész évben nyitva áll bárki számára, aki nagyobb hangsúlyt szeretne fektetni az állatok és a bolygó védelmére, illetve a saját egészségére. Különösen fontos ez most, amikor a koronavírus jelentette fenyegetés miatt és az immunrendszerünk megerősítése érdekében még több vitaminnal, hasznos ásványi anyaggal kell ellátnunk a szervezetünket.
Vida Raul, a Prove.hu alapítója, a Veganuár egyik szervezője és a több százezer követővel rendelkező Csir Kevin oldal tulajdonosa szerint a következő években még több etikus vállalattal szeretnének együttműködni, illetve még több emberi és anyagi erőforrást fognak arra fordítani, hogy egy békés, befogadó, pozitív mozgalommá váljon a Veganuár – az állatokért, a Földért és az egészségünkért.