Kiemelt Szerbia 

Egy kérdés, amelyre az „aranykorban” senki sem tudja a választ: mekkora lesz a minimálbér?

Megkezdődtek a tárgyalások az úgynevezett reprezentatív (vagyis „mérvadó”) szakszervezeti szövetségek és a rezsim Gazdasági-szociális Tanácsa között a minimálbér összegével kapcsolatban.

A szerbiai nyomorról az a lesújtó adat is hűen tanúskodik, hogy Szerbiában jelenleg 350 ezer dolgozó „él” minimális fizetesből, amely közel 30 ezer dinárt tesz ki.

Az össz munkavállaló több mint 15 százalékáról van szó. (Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy a szerbiai gazdasági káosz, anomáliák és törvénytelenségek hosszú sora közepette rengetegen a minimálbérre sem számíthatnak.)

A szakszervezetek azért küzdenek (?), hogy a legkisebb fizetés 2021-ig elérje a 37 500 dinárt. Annyit tesz ki pillanatnyilag – egyes, nem túl precíz számítások szerint – az ún. minimális havi „fogyasztói kosár” értéke, amely a létfenntartási árucikkeket tartalmazza.

A munkáltatók egy része azonban azt tartaná elfogadhatónak, ha a minimálbér az inflációval összhangban alakulna.

(Csakhogy Szerbiában hivatalosan szinte egyáltalán „nincs infláció”, ami azt jelentené, hogy a fizetés is maradjon a mostani szinten?)

Olyan mukaadók is akadnak, akik megemelnék a minimális fizetést, de csak akkor, ha az állam megfelelő stimulációkban részesítené őket vagy csökkentené az adókötelezettségeiket.

Ugyanakkor egyre hangosabbak azok a vélemények, hogy a béremeléssel kapcsolatos egyeztetéseket – a körülményekre való tekintettel – be kellene fagyasztani.

A jelek szerint egyes szakszervezetek is közel állnak ahhoz, hogy beadják a derekukat, „mert megértik, hogy a koronavírus-járvány befolyásolja az általános helyzetet”.

Ebből is leszűrhető, hogy a dolgozókra az eddiginél is nehezebb idők várnak.

(telegraf.rs nyomán, fotó: novosti.rs)

Hasonló bejegyzések