A világ politikusairól készült kínai adatbázis került elő
Soha nem látott méretű adatbázis került elő, ami bizonyítja, hogy Kína az egész világra kiterjedő információgyűjtést és megfigyelést folytat. Az elemzők szerint ez az első közvetlen bizonyíték arra, hogy a kínaiak a saját határaikon kívül is megfigyelnek külföldi személyeket és intézményeket.
Az adatgyűjtést végző, Shenzhen Zhenhua Data Information Technology nevű cégtől kiszivárgott adatokról szeptemberben kezdett írni a sajtó.
A listán 710 személy szerepel, köztük élvonalbeli és helyi politikusok, illetve családtagjaik, cégvezetők, katonatisztek, de akad a listán újságíró is.
A mintegy 2,4 millió ember és 650 ezer szervezet információit tartalmazó adatbázist főleg közösségimédia-posztok alapján állították össze, és mindössze egy apró részlete lehet annak az egész világra kiterjedő adatgyűjtő tevékenységnek, amit Kína folytat, és aminek célja a kínai kormány és a hadsereg hírszerzésének segítése.
A fájlok már sérülten kerültek a kutatókhoz, és csak tíz százalékát tudták visszaállítani. A begyűjtött információk közt olyan személyes adatok találhatók, mint születési dátum, cím, családi állapot, politikai és családi kapcsolat, közösségimédia-profilok, előéletre vonatkozó információk, pénzügyi információk, fényképek, emellett egyes profilok mellé elemzéseket is készítettek. Az információ egy része offline forrásokból származik, vagy olyan, nem nyilvános online forrásokból, melyek hirdetők számára érhetők csak el.
A Zhenhua egyik alkalmazottja korábban a The Guardiannek azt nyilatkozta, hogy nem létezik a több millió emberről információkat tartalmazó adatbázis.
(Külföldi média nyomán)