Kiemelt Világunk 

A kanadai kutatók figyelmeztetnek: „Csak óvatosan az orosz és kínai vakcinával!”

Miközben Oroszország és Kína rohamléptekkel fejleszti a saját Covid–19-vakcináját, sőt, már tömeges tesztoltásokat is végez, a nyugati világ továbbra is élesen kritizálja a szerintük veszélyes akciót.

Az egyik legismertebb orvosi folyóiratban, a Lancetben most kanadai kutatók figyelmeztetnek:

az oltóanyag-nacionalizmus nem írhatja felül, hogy sürgősséggel is csak olyan vakcinák használhatók, amelyeknek az előnyei meghaladják a kockázataikat.

A 2013–16-os nyugat-afrikai ebolajárvány arra késztette a WHO-t, hogy dolgozzon ki egy olyan értékelési eljárást, amellyel fel lehet gyorsítani egy oltóanyag bevezetését. Vagyis, ahelyett, hogy évekig húzódnának a különböző vizsgálatok és engedélyeztetések, a vakcina egy sürgősségi felhasználási engedéllyel forgalomba hozható és elkezdhetők a tömeges oltások.

Az Egészségügyi Világszervezet értékelési eljárása, amit nem mellesleg éppen idén januárban frissítettek, iránymutatás a nemzeti szabályozó hatóságok számára olyan esetekre, mint a mostani is, vagyis, amikor fontosabb, hogy mielőbb gátat szabjanak egy járvány terjedésének, mint hogy minden lépést pontosan betartsanak az amúgy rendkívül szigorú oltóanyag-fejlesztési eljárásban.

A sürgősségi engedélyeztetéskor is fontos és alapvető szempont ugyanakkor – mutatnak rá a cikk szerzői –, hogy a benyújtott dokumentációk alapján az oltóanyag várható előnyei felülmúlják-e az előre látható kockázatokat.

Csakhogy az Oroszországban és Kínában jóváhagyott Covid–19-vakcinák nem követték a WHO-eljárást, és nem kaptak engedélyt eddig sürgősségi felhasználásra.

(Index nyomán)

Hasonló bejegyzések