NatGeo: Kipusztulás szélén – Már csak 10 túzok él a Délvidéken
A National Geographic szerbiai oldala közölt egy részletes beszámolót a délvidéken fészkelő, a kihalás szélére sodródott túzok populációról.
Ahogy írják is, a madárfaj legdélebbi populációja a Bánságban él, Mokrin falu határában. Jobban mondva az 1997-ben, a védelmükre létrehozott rezervátumban, amely 3 község Nagykikinda, Csóka és Törökkanizsa határában terül el.
A rezervátum létrehozása idején is vészesen kevés, mintegy 30 túzokról volt tudomása a szakembereknek, annak ellenére is, hogy a 20. század elején még mintegy 1000 fős újratelepítési akciót kezdtek a vidéken. Az eltűnésükhöz nagyban hozzájárult az intenzív földművelés mellett a kóborkutyák elszaporodása, illetve a toportyánok vagyis az aranysakál újbóli megjelenése a vidékünkön.
A szigorú védettséget élvező, nagyjából 10 egyedből álló délvidéki populáció jelenleg csak tojókból áll, az utolsó túzok kakast 2016-ban látták Bánátban. A vidékünkön őshonos fajt most egy IPA projekt keretében próbálják megmenteni a magyarországi állomány és az ottani szakemberek segítségével.
Kép: Gergely József