Délvidék Kiemelt 

Hogyan tette tönkre néhány VMSZ-es a tűzoltóságot?

Olvasói levél:

Néhány nappal ezelőtt, a korareggeli órákban súlyos tűzeset történt Magyarkanizsán, komoly kár keletkezett egy családi házban és a hozzá tartozó melléképületben. A ház lakhatatlanná vált. A tűzoltásban részt vettek volt és jelenlegi hivatásos tűzoltók Magyarkanizsáról, Zentáról, Törökkanizsáról, önkéntes tűzoltók a község több településéről, több tűzoltó kamionnal.

Persze, politikus legyen a talpán, aki ne kapna az alkalmon és pofátlankodna oda, ahol a baj van. Így tett Újvári Zsombor, a magyarkanizsai önkormányzat VMSZ-es elöljárója is, aki bár segíteni nem tudott a tűzoltásban, rögtön megosztott pár képet az eseményről a Facebook egyik magyarkanizsai csoportjában. Kisebb kommentháború alakult ki Zsombor bejegyzése alatt: megszólaltak a szomszédok, tűzoltófeleségek, nagy megmondóemberek, tűzoltók és politikusok is. Először a tűzoltókat érte szidalmazás a tűzoltás miatt, majd a tűzoltóság felszereltségét, és itt terelődött át a téma az önkormányzat szerepére. Több kommentelő is annak a véleménynek adott hangot, hogy ha valóban annyira elavult a községi tűzoltóság felszereltsége, hogy az nem képes ellátni a feladatát, akkor az önkormányzat miért térfelújításra meg új szökőkútra költ, miért a tűzoltóotthon épületét újította fel, és miért nem fektet pénzt a tűzoltóság felszereltségének feljavításába… Újvári Zsombor rögtön érvelt is, hogy de hát voltak itt ösztöndíjak kifizetve, támogatások, felújítások, és ne tessék panaszkodni, a tűzoltóság egyébként is az államhoz tartozik, oda tessék fordulni a panaszokkal.

Mi is a valódi helyzet?

A tűzoltóságok 1992-ig a helyi önkormányzatokhoz tartoztak, a tűzoltólaktanyák, gépjárművek, felszerelés mind az önkormányzatok tulajdona volt. A tűzoltók is az önkormányzatoktól kapták a fizetésüket, a községi tűzoltóparancsnokokat négyéves mandátumokra nevezték ki. Tehát, a községekben a tűzoltóságok állapota, fejlettsége kizárólag az önkormányzatoktól függött. A mai állapotok is ezt az időszakot tükrözik.

A Milosevicsi hatalom államosította a tűzoltóságokat, így tulajdonjogi-, munkaköri értelemben is a tűzoltóságok a belügyminisztériumhoz kerültek. Hogy az önkormányzatok ne legyenek túl elégedetlenek, meghagyták az önkéntes tűzoltóságok létjogosultságát, civil szervezeti státusszal. Igen, az önkéntes tűzoltó egyesületek nem mások, mint egyszerű civil szervezetek. A nagyvárosok kivételével (Belgrád, Újvidék, stb.) minden községben harmincéves folyamatos leépülés következett a hivatásos tűzoltóságoknál.

Hova vezetett mindez? A kérdés megválaszolása előtt nézzünk meg néhány fontos tényt. A hivatásos tűzoltóság a belügyminisztérium keretében a rendkívüli helyzetek szektorának részeként működik, körzeti lebontásokban. A hivatásos tűzoltók rendőrségi rangjelzésekkel rendelkeznek, ugyanolyan hierarchikus a szerveződés, mint a rendőrségnél. Lakosságtól, településektől függően tűzoltó brigádokra, századokra, rajokra és egységekre van a rendszer felosztva. Amíg Belgrád vagy Újvidék körzetben tűzoltó brigád van (több rajjal és egységgel), addig például Nagykikinda körzetben (Észak-bánáti körzet) tűzoltó raj van. A körzet községeiben pedig hivatásos tűzoltó egységek. A magyarkanizsai, zentai, adai, stb. tűzoltóegységek a nagykikindai körzet kötelékébe tartoznak, ahol van egy központi parancsnokság. A munka rendkívül katonás jellegű, mindent dokumentálni kell, megvannak a napi általános munkafeladatok, mindent napi szinten ellenőrizni kell. Így már itt leszögezném, hogy olyan egészen biztosan nem fordulhat elő, hogy egy tűzoltókamion a hivatásos egységnél ne legyen vízzel maximálisan feltöltve, mert az ellenőrzés szigorú, a felelősség és a büntetés hatalmas.

A törvény értelmében Magyarkanizsa községben 13+1 hivatásos tűzoltónak kellene dolgoznia (13 középiskolai végzettségű tűzoltó és egy, legalább főiskolai végzettségű parancsnok). Ehhez képest jelenleg összesen 7 hivatásos tűzoltója van a községnek, parancsnok nélkül, ugyanis az eddigi parancsnok évek óta nyugdíjas. A tűzoltóegység parancsnok nélkül működik úgy, hogy

a műszakok 12 órások, egy-egy műszakban egyetlen egy tűzoltó dolgozik, a géppark átlagéletkora 50-55 év, a létrás tűzoltó autó és a műszaki mentésre specializált kamion évek óta nem működik.

Rossz belegondolni abba, hogy mi történne egy éjjeli riasztáskor, ha egy tömbház legfelső emeletén lenne tűz, vagy egy gyárban. Megfelelő gépjármű, felszerelés nélkül az éppen ügyeletes tűzoltó mit tudna tenni? Gyakorlatilag semmit. Elég komoly pszichológiai megterhelés ez a tűzoltóinknak. Persze, Belgrádban „jól” kitalálták a megoldást, hiszen körzeti szinten van minden, főleg ugye Nagykikindán. Ezért ne tévesszenek meg senkit azok a belügyi bemutatók, amikor van minden, mint karácsonykor. Egy éles bevetéskor, gondoljunk már abba bele, hogy mennyi idő alatt ér például Oromra nagykikindáról vagy Zentáról a létráskocsi. A cikk elején említett tűzesetnél is amiatt jöttek más községekből is hivatásos tűzoltók, mert a nagykikindai központi parancsnokság kiküldte őket, mivel a magyarkanizsai egység már egy ilyen, „egyszerűbb” háztűzzel sem bír el egymaga.

Ez nem a tűzoltóink hibája! Ez a rendszer, a szerveződés és a politika hibája!

Mit tett a helyzet megoldásáért a VMSZ? Sokat tett, zsebre… Nyilas Mihály polgármesterkedésének idején, az önkormányzat katasztrófavédelmi megbízottja Csikós László volt, aki végzettsége alapján szociális munkás. Hipp-hopp magához édesgette a községi önkéntes tűzoltó egyesület elöljáróit, többek között Csubriló Jovánt, Tóth Zoltánt, behálózta az önkéntes tűzoltókat a VMSZ mocsarába, és korrupciógyanús ügyletek által három tűzoltó telepjárót vásárolt az önkormányzaton keresztül az önkénteseknek. A hivatásosok már ekkor is komoly emberhiányban, felszereltség nélkül dolgoztak, de sebaj. A Facebbokon sokan arra panaszkodnak, hogy pár perc alatt kiürült tűzoltás közben a 7000 literes víztartályú tűzoltókamion. Akkor az 500 literes kis terepjáró mennyi ideig bírja Önök szerint? Láttuk valaha is éles bevetésen ezeket a járműveket? Hol látjuk ezeket? Tűzoltóruhákba bújt önkéntes elöljárók furikáznak velük egy-egy városi ünnepségen, tűzijáték alkalmával, tűzoltó bemutatókon. Az összértékük majdnem 100.000 euró. Azért korrupciógyanús, mert az egyik önkéntes tűzoltó elöljáró tűzvédelmi cégén keresztül ment az ügylet. Aztán vettek egy tűzoltókamiont a horgosi önkéntes tűzoltóknak, korrupciógyanús ügyletek által. Mégis hogy van ez? A hivatásosok, akikhez a segélyhívás beérkezik, akik a törvény előtt is felelősek a tűzoltásért, dolgozzanak emberhiányban, 50-60 éves gépjárművekkel, az önkéntesek pedig, akik kijönnek a helyszínre ha épp idejük engedi, kaptak egy sokszázezer eurós kamiont… Vicc az egész. Csikós László kihasználva az önkéntes tűzoltásban a rangszerzés könnyedségét, tűzoltóruhába bújt, sőt, tűzoltó tiszt lett. Vicces visszanézni, ahogyan tűzesetekről a Pannon RTVvele készít interjút, a nagy tűzoltóval, egyenruhában, mindenféle tűzvédelmi végzettség és kvalitás nélkül. Majd amikor megunta az egészet, elment előbb a szerbiai  munkaügyi,  foglalkoztatási  és  szociálisügyi minisztérium álamtitkárának, majd a tartományi parlamenti képviselőnek. Ma abból van a kenyere.

Csikós László, szociális munkás, „főtűzoltó”

Értem én, vannak itt tulajdonjogi meg fenntartási meg egyéb kérdések. Világos teljesen. De az önkormányzat tényleg nem tudna kommunikálni a belügyminisztériummal és pénzösszeggel beszállni például a tűzoltókamionok állapotának feljavításába? Vagy abba, hogy a hivatásos tűzoltóink kapjanak új eszközöket? Érdekes, a rendőrségnek 3-4 évente tud az önkormányzat venni új autót, kamerarendszert.. Vagy akár abba, hogy minden műszakban legyen egy plusz önkéntes tűzoltó is, aki segít ha baj van és ezért fizetést kap az önkormányzattól? Mert azt ne feledjük el, az önkéntes tűzoltók lelkiismeretes és a község polgárainak nagy szolgálatot tevő emberek. Arról bizony ők nem tehetnek, hogy a vezetőik beszálltak a VMSZ kerekébe, így a 2020-as választásokon, mind a községi, mind a magyarkaniszai, horgosi, stb. helyi önkéntes tűzoltó vezetők a VMSZ listáin szerepeltek.

Tóth Zoltán horgosi önkéntes tűzoltó vezető a VMSZ listáján 2020-ban

Csubriló Jován községi önkéntes tűzoltó vezető a VMSZ listáján 2020-ban

A hivatásos tűzoltók odaadásáról és lelkiismeretességéről pedig azt hiszem az árul el a legtöbbet, hogy legjobb tudomásom szerint a fent leírt tűzesetnél az oltásban a már nyugdíjas, volt hivatásos tűzoltóparancsnok is részt vett. Ha valaki tudja a nevét, írja már meg legyen szíves.

Így a kedves Facebook-kommentelőknek, a tűzoltókat szidó embereknek, a téves információk terjesztőinek és mindenkinek akik Magyarkanizsán egy-egy komolyabb tűzeset után felháborodnak, csak azt tudom mondani, hogy a ti szavazataitok teszik hatalmi pozícióba a VMSZ hozzá nemértő, korrupt politikusait. Köszönjétek meg nekik, és aludjatok nyugodtan úgy, hogy most már tudjátok, a párt hagyta ilyen helyzetbe kerülni a tűzoltóságot, megosztotta az embereket, és ha baj van, akkor majd várhatjátok mire megérkezik a segítség Kikindáról.

F.U.

Hasonló bejegyzések