A memóriahabos matracok – Amit vásárlás előtt tudni kell
A memóriahabos matracok az egyik legkedveltebb alapanyagok közé tartoznak Magyarországon, ha matracvásárlásra kerül sor. De vajon miért szeretik ezt a típust annyira az emberek? Mik az előnyei és vannak-e hátrányai? Egyáltalán mire figyeljünk, ha ilyen ágyebtétet keresünk? Cikkünkben ezeket a kérdéseket járjuk körbe. Olvass tovább!
A memóriahabos matracok egyik legnagyobb előnye, hogy érzésre olyan élményt nyújtanak, mintha felhőn feküdnénk. Finom puhasággal ölelnek körbe, kényelmesen támasztanak alá. A legtöbben ebbe az érzésbe lesznek szerelmesek.
Nehéz az érzést szavakkal körülírni, érdemes ráfeküdni egy ilyen matracra, hogy kipróbáljuk. A kényelem mellé formakövetés is társul, ami nagy előny a keményebb matracokkal szemben, hiszen testünknek szüksége van formakövetésre a kényelmes fekvéshez és a pihentető alváshoz.
Ha nincs kedved olvasni, ebben a videóban minden benne van!
Azért nem minden szép és jó…
A felsorolt előnyök mellett azonban a memória matracoknak sajnos van egy hatalmas – és néhány kisebb – hátránya. A hagyományos – „régi” – típusú memóriahabok ugyanis nagyon gyenge szellőzéssel rendelkeznek. Gyakorlatilag nem szellőznek át.
Ez pedig nagy hátrány lehet azoknak a személyeknek, akik nem kedvelik, ha túlzottan beleizzadnak a matracukba. Ezt a tulajdonságot sajnos nem nagyon szokták hangsúlyozni.
A szellőzés hiánya mellett a memóriahabos matracok időnként mocsaras érzetűek. Nehéz bennük megváltoztatni a helyzetünket, nehezebben nyerik vissza alakjukat, mint az egyéb anyagok. Ez utóbbi dolog az, ami miatt sokan lemondanak a vásárlásról, hiszen a melegedéssel szemben ez a hátrány az, amit már egy személyes próba során is ki lehet szúrni.
Akkor miért ennyire népszerű?
Gondolhatnánk, hogy két ilyen komoly hátránnyal a memory matracok labdába sem rúghatnak, de erről szó sincs. Az általuk nyújtott kényelem ugyanis kiemelkedő lehet, ráadásul a matrac szaküzletek nagy részében is komoly hangsúlyt helyeznek az értékesítésükre.
Egyrészt azért foglalkoznak vele ilyen sokat, mert régebben nem nagyon voltak zónázott, formakövető matracok a magyar piacon, így ha valaki formakövetést akart, akkor kellett a matracba egy kis memóriahab.
Másrészt ezek a matracok általában drágábbak voltak, mint a többi matrac, így a kereskedők is érdekeltebbek voltak, hogy eladják.
Ez a régi/új alapanyag egy kis odafigyeléssel remek szolgálatot tehet nekünk, persze ehhez tudni kell, hogy mire figyeljünk, ha matracot keresünk. A következő sorokban ezt beszéljük át.
Milyen memóriahabos matracot vegyünk?
A memóriahabos matrac egy nagy gyűjtőfogalom. Memóriahabot rakhatnak rugós, hideghab, akár kókuszmatrac tetejére is és máris valamilyen fajta memory matracról beszélünk.
A legjellemzőbb azonban az, hogy valamilyen hab alapra raknak memory réteget, így mi most ezzel fogunk foglalkozni. (Ha ennél a cikknél mélyebben érdekel a memóriahabos matracok témája, akkor érdemes ide kattintanod: https://matracpedia.hu/wiki/memoriahabos-matracok/)
Az egyik jól összehasonlítható adat, amely rendelkezésünkre áll, az a memóriahab sűrűsége. Az én megfigyeléseim szerint itthon a memóriahabos matrac átlagos sűrűsége 50 kg/köbméter körül alakul. Ennél alacsonyabbat én nem is nagyon szoktam ajánlani.
Milyen vastag legyen?
Egy memóriahabos matracnál két vastagsági adatról is döntenünk kell. Egyrészt fontos a matrac teljes vastagsága. Ezt szerintem érdemes 18 centiméterre vagy annál vastagabbra lőni.
Bizonyos vastagság ugyanis kell a matracnak, ha egy felnőtt alá akarjuk tenni, de még fontosabb, hogy ökölszabályként 18 centiméternél van az a határ, amelynél már elég, ha egy egyszerű merev ágyrácsot rakunk a matrac alá. Ha a matrac ugyanis vékonyabb, akkor könnyen futhatunk abba a hibába, hogy csak egy drágább, rugalmas ágyráccsal együtt lesz hosszú távon használható.
A másik szám pedig magára a memóriahab rétegre vonatkozik. Ennek vastagsága eddigi tapasztalataim szerint általában 4-7 centimére között nyeri el a többség tetszését. Fölötte a matrac túl lággyá válhat, alatta pedig nem érezni annyira a memóriahab jótékony hatásait – bár ez személyenként könnyen változhat.
Mi legyen a memóriahab alatt?
Ideális esetben nem csak arra figyelünk, hogy milyen vastag a memóriahab, hanem arra is, hogy mi van a memory alatt.
Az alatta lévő hideghab esetében szerintem három dologra fontos odafigyelni. Először is fontos, hogy a hideghab sűrűsége minél nagyobb legyen. Ha átlagot kell mondanunk, akkor azt mondhatjuk, hogy itthon az átlag olyan 28-32 kg/köbméter között van.
Mit kell tudni a hideghabról? A videóban minden benne van!
Ennél magassabb sűrűséget venni szerintem jobb, alacsonyabbat pedig rosszabb döntés. 40 kg/köbméter felett a hideghabokat HD-nek hívjuk, ami arra utal, hogy nagy sűrűségűek. A sűrűség egyébként azért fontos, mert a sűrűbb habok jobban bírják a gyűrődést. Egyszerűen tovább lesz formatartó a matracunk.
A második fontos dolog az, hogy milyen alapanyagú a hideghab. Lebutítva két nagy csoport létezik Magyarországon. A sima hideghabok és a HR hideghabok. A HR jelölés a nagy rugalmasságot takarja. Ez a típus általában kényelmesebb – bár ugye a kényelem elég szubjektív -, mint a sima hab. Ezt könnyedén ki lehet tapasztalni, ha elmegyünk matracot próbálni.
Végül, de egyáltalán nem utolsó sorban érdemes odafigyelni arra, hogy a memóriaréteg alatti részek meg legyenek zónázva. Nem mindig, de általában elmondható, hogy a zónázott matracok jobb formakövetést nyújtanak, mint a zóna nélküli társaik.
Hideghab alap esetén én általában a 7 vagy 9 zónás matracokat ajánlom. Az így vágott matracok esetében kiálló testrészeink és gerincünk megfelelő alátámasztást fognak kapni. Ha bővebben is érdekel a zónázás témaköre, akkor érdemes megnézned ezt a videót:
Térjünk vissza a szellőzésre
Ahogy említettem, a legtöbb memory matrac hagyományos memóriahabból készül itthon – de korántsem az összes.
Szerencsére egyre több olyan anyagot fejlesztenek ki – és terjesztenek el itthon is -, ami javítja vagy egyenesen megoldja a szellőzés kérdését a memóriahabok esetében. Ilyenek itthon az EMC habok, de akár az Xdura hab, egyesék gél-memoryk és a Cellpur habok is. A lényeg, hogy ki kell őket próbálni, mert mind szellőzésben, mind kényelemben erősen eltérhetnek.
Milyen minősítések szükségesek egy biztonságos matrachoz?
A legtöbb habból készült matracnak – és így a memóriahabosoknak is – általában kétféle olyan minősítése van, amely garantálja, hogy a matrac nem okoz járt egészségünkben.
Az egyik a Certipur igazolás, a másik pedig az Oeko-Tex Standard 100. Mindkét minősíté független laboratóriumokban történik, a matracok habjára mindkettőt meg lehet szerezni, míg a huzatra csak az Oeko-Tex-et.
A memory hab matrac és a NASA sztori
Ha az ember elmegy egy random matracboltba valahol Magyarországon és memóriahabos matracokat próbál, akkor szinte biztos, hogy elmesélik neki a történetet, hogy a memóriahabot a NASA fejlesztette ki.
Ez nagyon szép történet, de van vele néhány gond. Egyrészt nem a NASA fejlesztette ki, másrészt nem azért találták ki, hogy aludjanak rajta. Harmadrészt, ha a NASA fejltesztette volna ki, attól még nem biztos, hogy neked kényelmes lenne. Szóval szerintem ezt az egészet jobb, ha nem is vesszük figyelembe…
Hol vásároljunk?
Szerintem a matracvásárlás alapja a személyes próba. Ennek megfelelően szerintem elengedhetetlen, hogy ha kiszemeltél a neten egy matracot, akkor elmenj és személyesen is kipróbáld.
2010 óta foglalkozom matracokkal és az a tapasztalatom, hogy az emberek túlnyomó része nem azt a matracot választja ki, amit a neten kinézett. Emiatt is fontos, hogy személyesen próbálj…
A másik fontos dolog, amire figyelni érdemes, az a pénz-visszafizetési garancia. Szerintem olyan helyet érdemes keresned, ahol kaphatsz valamilyen kényelmi garanciát a matracod mellé. Ha félrenyúlsz, akkor ne maradjon a nyakadon egy kényelmetlen ágybetét…
Ha ennél a cikknél is részletesebben érdekel a matracok világa, akkor nézz bele a Matracpédiába, ahol minden infót megtalálsz. Ide kattintva érheted el: https://matracpedia.hu