Tangában parádézik „meleg” felvonulásokon a hírhedt csetnikvajda dédunokája
A közösségi oldalakon nem olyan rég az volt a főhír, hogy Momčilo Đujić második világháborús szerb csetnikvajda Dane nevű unokája nyíltan homoszexuális, aki deviáns életmódjáról rendszeresen posztol explicit tartalmú fotókat az Instagramon. A Glittery Dane (Csillogó Dane) felhasználónevet használó Đujić-leszármazottnak 17 ezer követője van, posztjai alatt felháborodott szerb nyelvű hozzászólások tömege található.
Momčilo Đujić a második világháború alatt pravoszláv pópa létére csatlakozott a csetnikekhez, ahol annyira „kimagasló teljesítményt” produkált, hogy Dragoljub Draža Mihailović csetnik főparancsnok gyorsan vajdává avatta. Az olasz fasisztákkal együttműködő Đujić volt talán a legnagyobb szadista a csetnikek között.
Bűneit Horvátország területén követte el, ahol kéjes élvezettel kínozta és ölte az általa betegesen gyűlölt horvátokat, több katolikus papot élve megnyúzott, horvát nőket erőszakolt. Az ő nevéhez fűződik a knini koncentrációs tábor létrehozása, amelyet akkoriban kis Jaszenovácnak, valamint szerbek által vezetett Jaszenovácnak neveztek el egyes horvát erők.
A háború után Đujić az Egyesült Államokba szökött. Ő avatta csetnikvajdává Vojislav Šešeljt, Aleksandar Vučić szerb elnök politikai apját. Ez 1989-ben történt, amikor közölte Šešeljlyel, hogy feladata megteremteni Nagy-Szerbiát és kiűzni a horvátokat, az albánokat és minden egyéb „idegen elemet”. Đujić azonban 1998-ban megvonta Šešeljtől a csetnikvajda címet, mert koalícióra lépett Miloševićtyel (Šešelj a mai napig nem ismeri el Đujić döntését – lásd ITT). A kilencvenes évek elején komoly pénzösszegekkel támogatta Šešeljéket és a horvátországi szerb lázadást, rossz nyelvek szerint a radikálisok vezetője lenyúlta a pénz egy részét.
Vojislav Šešelj és Momčilo Đujić
A hírhedt csetnikvajda 1999. szeptember 11-én hunyt el az Egyesült Államok San Diego városában. Bár többször kérte, Horvátországnak mégsem sikerült elérnie Momčilo Đujić kiadatását az Egyesült Államoktól.
Dane Đujić
(blic.rs, objektiv.rs nyomán)