A kollagén jelentősége a szépségápolásban
A kollagén, melynek elnevezése a görög κόλλα (kólla) szóból ered, a szervezet ún. „ragasztója”, a testünket alkotó egyik legfontosabb fehérjemolekula.
A szervezet „ragasztója”
A kollagén felelős a kötőszövetek, a csontok, az inak, az ízületek és a porcok összekötéséért, ezáltal biztosítva azok rugalmasságát és feszességét. Természetes módon legnagyobb mennyiségben a csirke-, sertés- és marhahúsban, valamint a halban található meg, fontos kollagénforrásnak számít továbbá a tojás vagy a csontleves.
A neki tulajdonított anti-aging, azaz öregedésgátló hatás ehhez a kollagén bőrfeszesítő hatásához köthető, ennek köszönhetően vált a modern ránctalanító készítmények közkedvelt összetevőjévé. A szervezet megfelelő kollagén-ellátottsága kulcsfontosságú szereppel bír a szépségápolás megőrzésében, egyéb antioxidáns hatással rendelkező vitaminok fogyasztásával pedig tovább erősíthető a kollagén működésének hatékonysága.
A kollagénpótlás szükségessége
Mivel harminc éves kor után a szervezet kollagéntartalma folyamatosan csökken, s testünk ezt a fehérjét nem tudja magától előállítani, ajánlott belsőleg alkalmazandó étrend-kiegészítővel elősegíteni a kollagéntermelést. Fontos szem előtt tartani, hogy szervezetünk a belsőleg bevitt kollagént tudja a leghatékonyabban hasznosítani, ezen belül azonban személyes preferenciánktól függően számos lehetőség közül választhatunk: étrend-kiegészítő tabletták, kapszulák, ízesített porok és italok közül válogathatunk a napi kollagénbevitel biztosításáért. A szépségápoló készítmények különleges formulái gyakran egyesítik a kollagén és a hialuronsav bőrápoló hatását, kiegészítve A- és C-vitaminokkal, biotinnal (B7-vitamin) és magnéziummal.
A mesterséges kollagénpótlás szükségét növeli az UV-sugárzás káros hatása is: az ultraibolya-sugarak ugyanis károsítják a bőrben található kollagénrostokat, elősegítve annak lebomlását. Ennek következtében hamarabb alakulnak ki a ráncok és a bőr idő előtt öregedni kezd.
A szép és egészséges bőr megőrzését elősegítik továbbá a B-komplex tagjai, azaz a különböző B-vitaminok, mint például a tiamin (B1-vitamin), a riboflavin (B2-vitamin) vagy a pantoténsav (B5-vitamin). B-vitaminokban gazdag ételek például a teljes kiőrlésű gabonák, a tejtermékek, a máj, a zöld leveles zöldségek vagy a sörélesztő. A B-vitaminok további egészségre gyakorolt hatásairól a www.b-vitamin.hu, a sörélesztő jótékony tulajdonságairól pedig a www.soreleszto.com oldalon olvashat további hasznos információkat.
Kollagéntartalmú étrend-kiegészítőkért látogasson el a Multi-vitamin oldalára a következő linken. https://multi-vitamin.hu/etrend-kiegeszitok/kollagenek-c5798
Antioxidánsok
A bőr rugalmasságának megőrzésében a megfelelő mennyiségű antioxidáns fogyasztásának is fontos szerepe van. Az antioxidánsok elősegítik a bőr megújulását és regenerálódását, valamint védelmet nyújtanak a bőrfelszínre veszélyt jelentő UV-sugárzással és a szennyeződésekkel szemben. A C-vitamin tartalmú ételek megfelelő mennyiségben történő fogyasztásával elősegíthető a szervezet kollagéntermelése.
Természetes antioxidáns-források a citrusfélék és a bogyósgyümölcsök, a gyömbér, a piros paprika, a paradicsom, ezen kívül a sötétzöld leveles zöldségek (spenót, kelkáposzta, szivárvány mángold). A felsorolt gyümölcsök és zöldségek gazdag C- és E-vitamin, valamint béta-karotin tartalommal rendelkeznek.
Az erősen antioxidáns tulajdonsággal rendelkező E-vitamint a szépség vitaminjának is nevezik, ennek okairól a www.e-vitamin.hu oldalon tájékozódhat.
Jótékony haj- és körömápoló
Bőrfeszesítő, öregedésgátló hatásán kívül a kollagén jótékony hatását fejti ki a haj- és körömápolásban is. Segíti a fejbőr rugalmasságának, valamint a szőrtüszők és a hajhagymák erősségének megőrzését. Hozzájárul továbbá a köröm egészséges és erős növekedéséhez, a töredező körmök ellen tehát az egyik megoldást a megfelelő kollagénbevitel jelentheti.
Az antioxidánsok a haj- és körömápolásban is fontos szerepet játszanak, így a kollagén mellett további segítségünkre lehetnek a különböző jótékony hatású, antioxidáns-tartalmú szépségolajak, mint például az argánolaj, a jojobaolaj, a sáfrányolaj vagy a ricinusolaj.
A ricinusolaj hajápolásban való felhasználásához gyakorlati tippeket a www.ricinusolaj.hu oldalon olvashat.
További érdekességekért látogasson el a www.kollagen.hu oldalra, szépségápoló étrend-kiegészítőkért pedig kattintson a www.multi-vitamin.hu-ra.