Ki lesz a győztes – a VMSZ vagy az SZHP?
Bácskossuthfalván június 13-án helyi közösségi tanácsi választások lesznek. A Választási Bizottság által közzétett lista szerint 35 jelölt indul a 18 helyért. A jelöltek neve mellett fel van tüntetve a foglalkoztatás és a „támogató” is.
Az első 18 jelöltet a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) támogatja, vagyis a párt teljes listával indul a választásokon. A 19. és a 20. helyen induló jelöltnél nincs „támogató”, a 21. helyen pedig „önálló jelölt” indul.
A Moravica ide napred pontosabb fordítása talán a Moravica halad, mert a jelölteket a Szerb Haladó Párttal (SZHP/SNS) hozták összefüggésbe. Ez a párt ugyanis – az internetes hírek szerint – „fanfáros zászlós felvonulás mellet”, „teljes, 18 tanácsnoki listát” adott át, „hétszáz támogatói aláírással”, amit „szerdai piaci napon gyűjtött össze a párt, pénzzel honorálva a támogatói ív aláírását”.
A helyi közösség 2013. évi alapszabályának 1. szakaszában ezt írja: „Bácskossuthfalva Helyi Közösség (a továbbiakban: Helyi Közösség) a polgárok és szervezeteik érdekbeli, demokratikus és pártatlan közössége, mely keretében a polgárok saját maguk által megállapított, közvetlen és közös érdekből eredő szükségleteiket valósítják meg”.
Arról, hogy az első 18 jelölt neve mellett támogatóként a VMSZ van feltüntetve, olyan vélemények is vannak, hogy ez ellentétben van a Helyi Közösség alapszabályának idézett szakaszával, illetve hogy „választási bizottság nyilvánosan jóváhagyta a VMSZ beavatkozását a Helyi Közösségi választásokba”. Ennek – „a választás előtt, vagy a választás után ” – „akár olyan következménye is lehet, hogy az első 18 jelöltet kizárják avégett, mert párttámogatással indulnak a választáson”.
Az idézett szakasz tartalmazza a bácskossuthfalvi helyi közösség fogalmát, miszerint az „a polgárok és szervezeteik érdekbeli, demokratikus és pártatlan közössége”. Ebben a definícióban a legérdekesebb a „pártatlan” kifejezés, mivel érdekes helyzet teremt a június 13-ai, de nem csak az ómoravicai, hanem az össze helyi közösségi választások kapcsán.
Jogi értelemben a „pártatlanság” valóban kizárná a pártok, ez esetben a VMSZ jelenlétét a helyi közösségi választás(ok)ban. Érdekes mód ezt az álláspontot támasztja alá az is, hogy a Moravica ide napred jelöltjeinél nincs feltüntetve az SZHP (habár nyilvánvaló, hogy ez a párt áll a jelöltek mögött)!
A helyi közösségi választásokon, ezek szerint, egyéni, senkitől nem „támogatott” jelöltek vehetnének csak részt. Ezt azonban a gyakorlatban – s ezt az ómoravicai példa is igazolja – a pártok, nyíltan vagy burkoltan, úgymond a háttérből, megszegik és kiállnak egy-egy jelöltcsoport (lista), vagy egyén mellett. Így akarják biztosítani a befolyásukat a helyi közösségi döntéshozatalban.
Hogy a VMSZ teljes jelöltlistás részvételének a bácskossuthfalvi választásokon lesz-e jogi következménye, indítanak-e ez miatt eljárást, az csupán a helybeli polgárokon múlik.
– 2017-ben a VMSZ aktivistái is kampányoltak, hogy az emberek Vučićot szavazzák meg az ország elnökének. Mindamellett a délvidéki magyarság körében általánosságban nagy népszerűségnek örvendő Orbán Viktor magyar miniszterelnök is folyton arról beszél, hogy micsoda remek ember a haladók vezetője. Így aztán nem is volt csoda, hogy nemrégiben a Szerb Haladó Párt pártirodát nyitott Bácskossuthfalván, ahol (mint mindenhol, ahol magyar többség van) Vučić és Orbán közös képeivel tapétázták ki az irodát. Ezzel is azt sugallva, hogy ha Orbánnak megfelelnek a haladók, hát akkor miért ne felelnének meg a délvidéki magyar szavazóknak is?!
A VMSZ és Pásztor István tálcán nyújtotta át a haladóknak a magyar közösség sorsát és így csak időkérdése volt, hogy a kinyújtott kisujjat mikor kívánják előbb csak könyékig, majd szőröstül-bőröstül is bekebelezni – írta a bácskossuthfalvi választások kapcsán a DélHír portál.
A helyi közösségi választásoknak van egy harmadik dimenziója is, amiről általában elfeledkeznek, vagy csak nagyon ritkán említik. Ez pedig a nemzeti kisebbségeknek a döntéshozatalban való arányos részvétele. Pedig ez egy nagyon fontos tényezője a megmaradásnak!
A nemzeti kisebbségek jogainak és szabadságainak védelméről szóló törvény 4. szakaszának 4. bekezdése előírja: „A Szerb Köztársaság biztosítja a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek politikai életben való hatékony részvételének feltételeit, a nemzeti kisebbségek képviselőinek részvételének feltételeit a Népképviselőházban és részarányos képviseletük feltételeit az autonóm tartományok és helyi önkormányzati egységek képviselőtestületeiben, a törvénnyel összhangban.” Itt a nemzeti kisebbségek „részarányos képviseletén” van a hangsúly, amit biztosítani kellene (Ómoravicán is)!
Kétlem, hogy bárkinek is (beleértve a lovas Pásztort is) van áttekintése arról, hogy milyen a helyi közösségi tanácsok nemzeti összetétele a délvidéki/vajdasági (még) magyar többségű településeken, falvakban, helyi közösségekben!
Pásztor Istvánt ez aligha érdekli. Neki fontosabb, hogy a VMSZ és a SZHP viszonyai magasabb szinteken „egyre jobbak”!
Bozóki Antal