Mire lesz elég a KATA nyugdíj?
Bár a KATA (kisadózók tételes adózása) igen jól ismert és népszerű, ez az adózási forma igen fiatal: 2013-ben került bevezetésre. Így bár vannak, akik egy vagy néhány év KATA után vonultak nyugdíjba, olyanok nincsenek, akik egész életükben KATA-s vállalkozók voltak, majd ezután kapnak öregségi nyugdíjat. Mielőtt belemennénk abba, hogy mire is lesz elég a KATA nyugdíj, hadd jegyezzük meg, hogy nagyon könnyen lehet, hogy ezeket az összegeket soha senki nem fogja megkapni, mert 32 év múlva a KATA nem létezik majd. De ezzel együtt érdemes áttekinteni, hogy KATA-s vállalkozóként mire is elég a havonta befizetett összegünk.
Mennyit fizetünk havonta, avagy a KATA három típusa
Aki főállásban dolgozik, vagyis a járulékai már „rendezve vannak”, annak lehetősége van arra, hogy KATA adózásban is elkönyveljen bevételt: ez havi 25.000 Ft-ba kerül. Ez olyan szempontból rendkívül egyszerű, hogy ezzel semmilyen nyugdíjjárulék nem jár. Tehát hiába fizetünk havonta 25.000 Ft-ot ilyen módon akár évtizedekig, ez egyetlen forinttal sem fogja megemelni a nyugdíjunkat. Vagy az esetleges anyasági támogatásunkat vagy a táppénzünket stb.
A legnépszerűbb típus a KATA adózási rendszerben azonban jelenleg a főállású KATA adózó. Bár ez több mindent kivált, például magában foglalja a havi egészségügyi TB fizetést, így ez utóbbit nem kell külön kifizetni és ezzel a KATA adózási formával már jár valamennyi nyugdíj, táppénz és további támogatások, ha ezekre jogosulttá válunk.
Azonban az összegek, amelyekre számítanunk kell, azokat nem a valós jövedelmünkhöz kell mérnünk, vagyis nem az általában havi 1.000.000 Ft alatti összegre, amelyet megkeresünk és kiszámlázunk, hanem az ezután befizetett adókra. Tehát a havi 50.000 Ft-ra. Mint tudjuk, egy fecske nem csinál nyarat és 50.000 Ft sem fog több százezres nyugdíjat hozni a konyhára. Sőt, a jelenleg elérhető átlagos nyugdíjat, amely kb. 140.000-145.000 Ft, sem fogja kitermelni.
Sőt, negyven év munkaviszony után mindössze 45.000 Ft alatti összegre számíthatunk egy egész hónapban…
Ahhoz, hogy ez a rendkívül alacsony összeg kijöjjön, tudnunk kell, hogy a szolgálati idő a minimálbérhez van kötve. És ha a minimálbérre kiszabott adónál alacsonyabb összegű adót fizetünk, akkor a szolgálati időnk is kevesebbnek számítódik majd az „egy-az-egyes standardnál”. Vagyis egy évnyi KATA-s munka kevesebb munkának számít, mint egy évnyi minimálbéren eltöltött idő. Vagy bármilyen más alkalmazotti béren eltöltött időnek. Akárhogy is nézzük, tudnunk kell, hogy a KATA kiváló adózási forma lehet, de hosszabb távon csak akkor érdemes belevágni, ha az ember készen áll arra, hogy gondoskodjon saját magáról idősebb korában, mert a KATA-s nyugdíj egyértelműen nem lesz elég arra, hogy méltóságteljes, kellemes, gondtalan életet éljünk idős korunkban.
De létezik alternatíva arra az esetre is, ha azt szeretnénk, hogy egy évnyi munkánk egy évnek számítson a nyugdíj esetén is. Ekkor azonban 50.000 Ft helyett 75.000 Ft-ot kell fizetnünk havonta. Ebben az esetben az alábbi nyugdíjra számíthatunk, 40 év után: 41376 Ft-ra. (Sajnos) nem maradt le egy nulla és nincs elírás ebben a számban…
Megéri tehát 75.000 Ft-os KATA adót fizetni havonta?
Ebből elsőre úgy tűnhet, hogy érdemes 75.000 Ft-ot fizetni havonta, azonban nem véletlenül nem olyan népszerű ez a megoldás. Így 90.440 Ft nyugdíjra számíthatunk havonta, 40 év vállalkozás után. Utánaszámolva a havi extra 25.000 Ft csak akkor éri meg a nyugdíjösszeg növekedését, ha jóval a várható élettartam fölött élünk és leszünk nyugdíjasok. Így a legtöbb szakértő szerint a havi 25.000 Ft-os extra KATA adó fizetése nem a legjobb megoldás.
Milyen lehetőségek vannak arra, hogy a KATA állami nyugdíjunk magasabb legyen?
Az állami nyugdíj összegének megemelése kizárólag „hagyományos”, ismert módokon lehetséges: KATA esetén dolgozhatunk hosszabb ideig és / vagy kifizethetjük a magasabb, 75.000 Ft-os összeget.
Alkalmazottként az állami nyugdíj közvetlen emelése szintén csak így történhet: hosszabb ideig és / vagy magasabb fizetés emeli csak meg az állami öregségi nyugdíj összegét.
Milyen alternatív lehetőségek állnak rendelkezésre?
Gyakorlatilag minden módszer, amellyel az ember pénzt spórol meg vagy további pénzt keres, jól fog jönni a nyugdíjas években. Általánosságban ajánlottak a 2014-es személyi jövedelemadó (SZJA) törvényben meghatározott nyugdíj előtakarékossági formák:
– a nyugdíjbiztosítás,
– a nyugdíj előtakarékossági számla (NYESZ) és
– az önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP).
KATA-s vállalkozóként azonban az igazság az, hogy a havi befizetett 25.000, 50.000 vagy 75.000 Ft egyetlen forint SZJA-t (személyi jövedelemadót) sem tartalmaz. Így a fent említett 3 termék egyik legfontosabb vonzereje, az államilag támogatott adójóváírás, amely a személyi jövedelemadóból történik, nem vehető igénybe a befizetett KATA adókból.
Ez természetesen nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy legyen befizetett személyi jövedelemadónk. Ez történhet például abban az esetben, ha lakást vagy más ingatlant adunk bérbe és fizetjük ezután az adót, ha választott tisztség betöltése miatt kapunk fizetséget és még sok másik esetben is.
Ha havi 25.000 Ft befizetésével KATA-zunk, akkor főállású alkalmazottként akár minimálbér esetén is igen sok visszaigényelhető személyi jövedelemadóval rendelkezünk.
A nyugdíj előtakarékosságok tehát nem vehetők igénybe KATA vállalkozóként?
A KATA adózási forma és KATA vállalkozás nem zárja ki egyik nyugdíj előtakarékossági forma igénybevételét, azonban az állami személyi jövedelemadó visszaigénylését a KATA adóból nem igényelhetjük vissza.
Enélkül érdemes igénybe venni ezeket az előtakarékossági formákat? Ezt érdemes egy szakértővel átbeszélni: könnyen lehet, hogy létezik jobb megoldás is felkészülni a nyugdíjas korra, mint ez. Azonban nincs olyan pénzügyi út, amely mindenki számára a leginkább megfelelő lenne. Még a nyugdíjaskori időkben is egészen eltérhet a pénzzel való kapcsolat két egyén között: van, aki élvezi azt, hogy foglalkozhat a pénzzel és szívesen tölt ezzel időt, olvas utána, képzi magát a témában stb.
Mások azt szeretnék, ha a pénzzel legalább nyugdíjas korukban egyáltalán nem kellene foglalkozniuk.
Van, aki nemcsak fiatalon, de a nyugdíjas korát megelőző években is komolyabb rizikókat vállalna pénzügyi téren, míg van, aki ódzkodik ettől egész életében.
Nem lehet azt mondani, hogy van két egyforma személy pénzügyi téren.
KATA vállalkozóként igénybe lehet venni az állami adójóváírást valamilyen módon?
Mint említettük, befizetett személyi jövedelemadó nélkül ezt nem tudjuk visszaigényelni. Azonban a nyugdíjbiztosítás esetén még így is létezik egy járható út: itt van lehetőség arra, hogy a biztosított és a kedvezményezett személye különbözzön. Ennek a lehetőségnek az igénybevételére mindössze arra van szükség, hogy legyen egy olyan ismerősünk, akinek legyen befizetett személyi jövedelemadója és akiben megbízunk.
Így az ő személyi jövedelemadója, ahelyett, hogy a központi költségvetést gazdagítaná, egy családtaggal vagy egy rokonnal teheti ugyanezt.
Ilyen rossz nyugdíj lehetőségekkel váltani kell a KATA-ról valami másra?
A KATA adózási formát nem véletlenül választották több százezren az utóbbi években. Ez egy kiváló lehetőség arra, hogy akár nagyobb összegeket is keressünk legálisan, azonban ingyen ebéd nincsen: havi kis összegű adóból nem várhatunk el magas nyugdíjat, így mindenképp nagyon melegen ajánlott saját magunkról gondoskodnunk idős korunkra.