Pásztor interjú: A délvidéki konfliktusokat kívülről irányítják – A délszláv háború Trianon hozadéka
A horvát EU csatlakozás kapcsán a legolvasottabb Magyarországon megjelenő baloldali napilap, a Népszava online kiadása közölt egy írást ma, amelyben a csatlakozás lehetséges fejleményeit és az esetleges veszélyforrásait boncolgatják. Kitérve a szerb-horvát kapcsolatrendszerre, a délszláv háború még be nem gyógyult sebeire és Koszovó kérdésére egyaránt.
Az írásban megszólal Pásztor István a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke, aki a Népszavának elmondta, a régió etnikai feszültségeit létező, továbbélő problémának látja. A szerbiai magyar politikus szerint az elmúlt több mint száz évet etnikai alapú feszültségek jellemezték a Nyugat-Balkánon, amelyek jelentős szerepet játszottak a különböző konfliktushelyzetek létrejöttében. Olyan feszültségek, amelyek nagymértékben az első világháborút követő rendezésnek a következményei (vagyis a délszláv háborúk Trianon egyenes következményei – a szerk). „Igazából ez a történet nem újraírható, ezzel az állapottal együtt kell élni, ebben az állapotban kell ezeket a potenciális feszültségeket kezelni. Azt kell látni, hogy ennek a térségnek, és azt gondolom, hogy Európának, is a hosszú távú stabilitás megőrzése szempontjából ezeknek a potenciális konfliktushelyzeteknek a kezelése kulcsfontosságú kérdés.
Józsa László a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács elnöke (Valójában Józsa nem elnöke, sőt még nem is tagja a jelenlegi MNT-nek. A politikus még az ideiglenes MNT-ben, 2000-2002 töltött be vezetői szerepet – a szerk) egy, a Haza és Haladás Alapítvány (Az egykori MSZP-s miniszterelnök, Bajnai Gordon alapítványa – a szerk) által rendezett budapesti nemzetközi konferencián nemrég arról beszélt, hogy a szerb nép most éli meg a maga Trianonját, és nekünk, magyaroknak, akik jól ismerjük ezt az érzést, segítenünk kell, hogy ezen túlléphessen, mert ez mindannyiunk közös érdeke. (A rendezvényről és az ott elhangzottakról a DélHír is beszámolt.)
A Népszava a délvidéki magyarverések kérdésére is kitért azt feszegetve, hogy ezek vajon elszigetelt esetek, vagy a szerbiai társadalomba kódolt jelenségről van szó, erről kérdezték Pásztor Istvánt is.
A politikus értékelése szerint pillanatnyilag nem fenyeget az a veszély, hogy ez általános jelenséggé váljon. Az utóbbi hónapokban nem volt ilyen eset. Az év elején a Temerinben történtek kavarták fel a hangulatot, ám az elkövetőket sikerült megfékezni jelentős rendőri fellépéssel, az egész központ bekamerázásával, a VMSZ által szervezett ingyenes jogsegélyszolgálattal. „Van egy olyan érzésem, hogy néha kívülről irányítják, nem véletlenül jönnek létre e konfliktusok. Minden oldalon vannak szélsőségek és ezeket nagyon nehéz kezelni” – mondta.
(Népszava Online nyomán H. Á.)