Egyéb 

Hogyan őrizhető meg szemünk épsége? 

Szemünk az egyik legfontosabb szervünk, amely nélkülözhetetlen a látáshoz. Ám akármennyire is elengedhetetlen a hétköznapi élethez, előfordulhat, hogy különböző problémákat tapasztalunk ezzel kapcsolatban. Ezeket okozhatják betegségek, de az időskori látásromláshoz is köthetőek.

A szemeinkkel és annak betegségeivel a szemészet foglalkozik. A szemészek a páciens különböző tünetei alapján felállítják a pontos diagnózist, majd segítenek ennek kezelésében. 

De vajon melyek azok a figyelmeztető jelek, amelyek esetén érdemes orvoshoz fordulni, és mire számíthatunk egy szemészeti vizsgálat során? Összeszedtük a leghasznosabb tudnivalókat! 

Mikor érdemes szemészetre menni? 

Ha valamilyen probléma adódik a szemünkkel kapcsolatban, annak jól meghatározható tünetei vannak. A páciensek többsége általában látásromlást, szemfájdalmat, viszketést vagy könnyezést tapasztal, de jelentkezhet duzzanat, kettős látás vagy fényérzékenység is. Amennyiben ezek a panaszok nem múlnak el rövid időn belül, érdemes orvoshoz fordulni. 

A tünetek sajnos általában valamilyen szemproblémát vagy betegséget jeleznek. Ilyen lehet például a rövidlátás, a távollátás vagy épp az öregkori látásromlás. De a panaszok hátterében állhat kötőhártya-gyulladás, szaruhártya-betegség, szemlencsebetegség, szürkehályog, zöldhályog, ideghártya-betegség, sárgafolt elfajulás vagy száraz szem is. A szemmozgásos zavarokat és a kancsalságot szintén a szemészeten szokták kezelni. 

Emellett fontos még megemlíteni, hogy szemünk sincs védve a különböző daganatos megbetegedések ellen, ám ehhez külön szemspecialista szükséges. 

Hogyan zajlik egy szemészeti vizsgálat? 

Először is fontos leszögezni, hogy a szemészeti vizsgálat és a látásvizsgálat közel sem ugyanaz. 

A látásvizsgálat során a szakember a látásélességet vizsgálja, amelynek alapján fény derül arra, hogy a páciens közelre vagy távolra nem lát rendesen. Ezt követően a szakember tanácsot ad az ehhez megfelelő szemüveg vagy kontaktlencse hordására. 

A szemészeten inkább a szem betegségeivel foglalkoznak. A problémától függően különböző vizsgálatokra kerülhet sor, mint például szem mikroszkópos vizsgálata, szemfenékvizsgálat vagy épp szemnyomásvizsgálat. 

A CMC Déli Klinika tapasztalt szemészei a vizsgálatok során fényt derítenek a konkrét problémára, majd ezt követően egy kezelési tervvel segítik a páciensek gyógyulását. 

Így óvjuk szemünket

Bár az orvostudománynak hála a szemészeti betegségek és látásproblémák nagy része ma már kezelhető, érdemes nagy hangsúlyt fektetni a megelőzésre is. 

  • Évente egyszer ajánlott részt venni szűrővizsgálatokon, akkor is, ha nincs panaszunk, hiszen a szakemberek már a kezdetek kezdetén rábukkanhatnak az esetleges problémákra. 
  • Fogyasszunk olyan vitaminokat és ásványi anyagokat (pl. A-, C- és E-vitamin, cink, szelén), amelyek támogatják szemünk egészségét! 
  • Számítógépes munkavégzés esetén óránként iktassunk be legalább 5 perc szünetet távol a monitortól!

 

Tartsa tehát szem előtt a fentieket, így megőrizheti szeme egészségét.

Hasonló bejegyzések