Egy nem mindennapi gasztronómiai ceremónia: a teaszertartás
A Japán kultúra mélyrétegeiből táplálkozó, valódi jelenlétet és figyelmet igénylő gasztronómiai ceremónia: a teaszertartás, amelyhez idő, türelem, figyelem és a szabályok pontos ismerete szükséges.
Szencsa és csado
Az egzotikus nevek a japán teaszertartás két irányzatát rejtik. A szencsa a leveles teák, a csado pedig a matcha tea elkészítésének szabályait rejti. A teaszertartás lehet hivatalos és nem hivatalos is. A teaszertartás nem hivatalos verziója, a csakai teaszertartás rövidebb idő alatt zajlik le és kevésbé merev szabályai vannak. A hivatalos változat, a csadzsi szertartás rigorózus irányelvek szerint, akár hosszú órák alatt zajlik le.
A teaszertartás folyamata
A sokféle japán teaszertartás folyamata függ a helyszíntől, a szezontól, az időtől és az adott teaiskola egyedi szabályaitól is. A hivatalos csadzsi ceremóniája négy részből áll.
Az első részben a maximum 5 főből álló vendégsereget a házigazda kalauzolja a teaszobához, ezt követi a megtisztulás rítusa, amely abból áll, hogy minden vendég kezet most és kiöblíti a száját. Ezután mindenki lelkesen megdicséri a kandallót vagy a szénserpenyőt. Ezek a gasztronómiai eszközök arra szolgálnak, hogy felforralják vele a teához szükséges vizet. Ezt követően a vendégsereg helyet foglal és köszöntik egymást. Az első rész végén könnyű étkeket (kai-seki) fogyasztanak a jelenlévők.
A második rész a szünet (nakadachi). A vendéglátó ilyenkor a kertbe invitálja a résztvevőket, a kertben töltött időnek akkor van vége, amikor megszólal a gong, amely lezárja a szertartás második részét.
A harmadik rész az esemény fénypontja, fő része, japánul goza-iri. A házigazda ilyenkor sűrű teával (koicha) kínálja a vendégeket. A koicha kizárólag kiváló minőségű matcha teából készíthető. A házigazda miután az előkészítő szobában szorgoskodott, visszatér a vendégekhez és mindenki csészéjébe 3 teáskanál matcha port tesz, amit egyharmad merőkanál forró vízzel önt le. Majd újabb rituálé következik, a kifejezetten a tea keveréséhez, habosításához kikészített bambusz teakeverővel (Chasen) a házigazda elkeveri a teát a forró vízzel. Ezután már ihat az első vendég a teából, de csak azt követően, hogy meghajolt. Újabb egzotikus szokás következik, a vendég letörli a csészét, ahol az ajkával érintette, ezt követően átadja a következő vendégnek. A rítus, mint egy társasjáték, addig folytatódik, amíg körbe nem ér a teáscsésze.
A ceremónia negyedik részében minden résztvevő külön teáscsészét kap, melyet ezúttal nem sűrű teával, hanem híg teával (usucha) tölt meg a házigazda. Az usuchát elfogysztják a vendégek, és ezúttal is letörlik a csészét az ujjukkal. A ceremónia zárásaként a házigazda csendesen meghajol, a vendégek pedig elhagyják a házat.
Ha belekóstolnál a Japán kultúrába és szeretnél élni a matcha tea által nyújtott jótékony hatásokkal, rendelj minőségi, japán matcha teát az M Matchától!