Az eget súrolja a termőföldek ára az „elátkozott” délvidéki város környékén
Nem tévedtek azok, akik korábban megjósolták, hogy a halmozódó külföldi „beruházások” hatására gyökeresen megváltozik az élet Nagybecskereken. És nem jó irányban.
A balszerencsés délvidéki város kegyetlen „trancsírozása” számos következménnyel jár. Az egyik csapás a legjobb minőségű földterületek „kisajátítása és osztogatása” volt.
A szerb kormány (persze a VMSZ ellenkezése nélkül) 2017-ben a nagybecskereki község területén fekvő
több ezer hektár állami földet bocsátott különböző jöttment „beruházók” rendelkezésére, mégpedig nem kevesebb mint 30 éves időszakra.
Ezek közül a német Tönnies gazdasági társaság volt a legismertebb, de – mint ismeretes – a kezdeti nagy felhajtás és elvárások ellenére viszonylag gyorsan távozott Szerbiából. A neki szánt területeket a szerb állam privilegizált bérlőknek adta át. Nem lehet tudni, kik ezek a kiváltságos jogi vagy magánszemélyek.
Ami viszont biztos: a hírhedt kínai Linglong cég nagybecskereki gumigyárának kiépítéséhez 100 hektár első osztályú termőföldet kapott ajándékba a szerb rezsimtől.
A bánáti növénytermesztők érdekeit az állam nem vette figyelembe.
A megművelhető földterületek ára a fenti folyamatok következtében drasztikusan megugrott. Olyannyira, hogy holdanként immár a 10 ezer eurót is eléri.
A csillagászati ár ellenére a kereslet furcsamód nem csökken. Csakhogy – az ilyen hihetetlen körülmények ellenére – jóformán az utolsó parcellák is elkeltek.
Ezeket a földeket nem a szorgalmas, szerény, normális délvidéki termelők vásárolták fel vagy kapták bérbe, hanem nyilván az állam által favorizált oligarchák kaparinthatták meg.
(danas.rs nyomán, fotó: nasemesto.rs)