Termeszettudomanyi tovabbkepzesEgyéb 

XIII. Apáczai Nyári Akadémia

Termeszettudomanyi tovabbkepzesLezárult az XIII. Apáczai Nyári Akadémia első hete az újvidéki Apáczai Diákotthonban. A lány- és a fiúkollégiumban párhuzamosan folyt a továbbképzés a természettudományok, a történelem és magyarság témájában. Hétfőn folytatódik a munka, kezdetét veszi az Osztályfőnökök továbbképzése és a Tapasztald, hogy tovább adhasd című természetismereti előadássorozat és terepi műhelymunka.

A fizika, kémia, biológiatanárok részére szervezett továbbképzésen 32 pedagógus vett részt. A megnyitón Orosz Attila református lelkész tartott áhítatot, majd a nagybecskereki Rácz Robert ifjú tehetség lépett fel elragadó hegedűjátékával. Nagy Margit elnök asszony köszöntőjét követően Muhi Béla főszervező ismertette a programot, majd megkezdődtek az előadások.

Új kísérlet nincs, csak öreg fizikatanár – mondta Härtlein Károly, a Budapesti Műszaki Egyetem tanára. A kísérletet, a jelenséget mindannyian ismerjük, ezek bemutatásában segítünk a tanároknak. A kanizsai Szabó Tünde tanárnő minden évben eljön az Apáczai Nyári Akadémiára, mert a tudományos és műszaki fejlődés eredményei nélkül nem lehet a diákokat megfelelő tudással felvértezni, ezek megismerésében segít ez a továbbképzés. Előadók voltak: Dr. Róka András, és Ács Ferenc Eötvös Loránd Tudományegyetemről, Csanádi János, Guzsvány Valéria, Nagy László az Újvidéki Egyetemről, a szintén újvidéki egyetemi docens, Muhi B. Béla az agykutatás és a vásárlási döntések befolyásolásáról tartott előadást, Molnár Miklós, Kopasz Katalin, Szalai Tamás a Szegedi Tudományegyetemről. Csütörtökön délután Pecze Rózsa adai tanárnő belgrádi kirándulásra vezette a csoportot. A pénteki záró előadáson Muhi Béla értékes szakkönyveket ajándékozott a résztvevőknek, e kiadványok a Vajdasági Magyar Tankönyvtanács gondozásában jelentek meg.

A Történelem és magyarság című továbbképzés főszervezője Dulka Andor volt. Az előadássorozat nyitónapján felvezetőként Fekete Annamária lelkésznő tartott áhítatot. Őt követően Ivánovics Viktor, az idei Szólj síp, szólj! népzenei vetélkedő egyik díjazottja mutatkozott be népdalcsokorral, majd Nagy Margit elnök asszony mondott alkalmi köszöntőt. Több ízben is idézve Herczeg Ferenc (1863 – 1954) sorait. Ezáltal is utalva a másfélszáz esztendővel ezelőtt született verseci írófejedelmünk gondolatainak örök érvényűségére, amelyre tulajdonképpen az idei történelmi és irodalmi konferencia is szinte a teljességben ráépült. A meghívott előadók közül Vajda Tamás, dr.Takács Miklós, Horváth Gábor, dr. Zakar Péter, dr. Kozma Gábor, dr. Pelyach István, Forró Lajos, dr.Balázs Géza, Minya Károly, Pölcz Ádám, Tőkéczki László, Ujváry Gábor és Császtvay Tünde volt jelen. Az öt napos programkeretben megkülönböztetett helyet kapott még egy dél-bánsági kirándulás is, amelyen Versec város magyar vonatkozással is bíró nevezetességeinek megtekintése (a Zsigmond-torony a Várhegyen, a Szent Gellért-plébániatemplom, a Szent Kereszt Felmagasztalása hegyi kápolna, illetve az emléktáblával is ellátott Herczeg-ház) mellett a Petőfi Sándor Kultúregyesületben is tiszteletét tette a képzés mintegy huszonöt fős csoportja. Fogadásukról és megvendégelésükről Vitt Sándor egyesületi elnök, Virág Bene Klára titkár és Karcsi bácsi gondoskodott. A visszafelé vezető úton a muzslyai Emmausz fiúkollégiumba is ellátogattak, ahol Kalapis Stojan SDB szalézi atya, intézményvezető fogadta őket. A csütörtök estére tervezett, hangszerbemutatóval is egybekötött népzenei blokk gerincét Micsik Béla törökbecsei népzenész és hangszerkészítő vállalta. A találkozó vendége volt egyébként Schön György is Budapestről, aki ezúttal is több doboz ajándékkönyvvel érkezett. A komoly pedagógusi akkreditációs pontokat jelentő tanúsítványok kézbesítésére a szakmai továbbképzés zárónapján került sor.

A résztvevők között volt erdélyi és felvidéki vendég is, a vajdaságiak 24 továbbképzési óráról kaptak elismervényt, az ezekért járó pontokat a munkahelyen elismerik, mivel az Apáczai Nyári Akadémia akkreditált továbbképzés.

nm – mi

Hasonló bejegyzések