Kiemelt Szerbia 

Tiltakozás a pelenkaviselés lesújtó jelképe előtt

Tegnap tüntetésre került sor az elhíresült dél-koreai Jura kábelgyár leskovaci üzeme előtt.

A Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetsége demonstrációt tartott azzal a céllal, hogy rámutasson a munkavállalók országszerte észlelhető elviselhetetlen helyzetére.

Egyebek között elhangzott, hogy

a munkáltatók – de azok közül is főleg a külföldi „beruházók” által működtetett cégek – gyakran embertelenül bánnak az olcsó munkaerőként kezelt dolgozókkal.

Az utóbbi hónapokban több helyen előfordult, hogy látástól vakulásig, napi 14-16 órán át dolgoztatták a munkavállalókat. Előfordult, hogy az alkalmazottak 20 napig egyetlen szabadnap nélkül gürcöltek.

A szülési szabadságról visszatérő kismamák gyakran három váltásban voltak kénytelenek dolgozni.

A munkáltatók csak elvétve tartják tiszteletben az (egyébként számukra kedvező) munkatörvényt és az alkotmányt.

Arról nem is beszélve, mennyire siralmasak az általuk szabott fizetések.

Egyébként nem véletlen, hogy a tegnapi tüntetésre pont a Jura leskovaci gyára előtt került sor, hiszen

a kizsákmányolás talán legsötétebb jelképéről van szó.

A dolgozókhoz való szélsőségesen embertelen viszonyulásáról elhíresült dél-koreai kábelgyárat hatalmas támogatásban részesítette a szerb állam, persze a köztársasági költségvetésből, vagyis az adófizető polgárok zsebéből.

A Jura dolgozónként hétezer eurót kapott. A leskovaci részlegben mintegy 1 500 személy, zömében női munkaerő keresi keserű kenyerét.

A munkavállalók több ízben elpanaszolták a sajtónak, hogy a Jura vezetősége minimálbérért állandóan túlóráztatja őket.

Továbbá részben vagy teljesen

megvonták tőlük az alapvető jogaikat, mint amilyen például az évi szabadság vagy az állami és vallási ünnepek alkalmából járó munkaszüneti napok.

Emellett korlátozták az alkalmazottak napi vízadagját. Ami ennel is elképesztőbb: a dolgozók egy része pelenkát kénytelen viselni, mert a főnökök megtiltották nekik, hogy munkaidő alatt használják a mellékhelyiséget.

A tegnapi demonstráció résztvevőinek egyik követelése az volt, hogy a Jura vezetősége vegye vissza a jogellenesen elbocsátott Predrag Stojanović szakszervezeti elnököt.

A szerbiai munkafelügyelőség végzést adott ki, amelyben kötelezte a Jurát, fogadja vissza az említett dolgozót, de az illetékesek ezt elutasították, mert nem érdeklik őket a szerbiai törvények.

Egyébként

azért rúgták ki a szakszervezeti elnököt, mert tájékoztatta a nyilvánosságot a gyárban uralkodó áldatlan állapotokról és a dolgozók súlyos megaláztatásáról (pl. a kötelező pelenkahordásról is).

(Szerb média nyomán, fotó: juznevesti.com)

Hasonló bejegyzések