Kiemelt Szerbia 

Szerbia nem lesz NATO-tag, és visszaállíthatja a sorkötelezettséget

Szerbia továbbra is egy semleges ország kíván maradni, nincsenek olyan terveik, hogy csatlakoznak a NATO-hoz.

Az ukrajnai háború miatt többen is elgondolkoztak azon, hogy csatlakozzanak a NATO-hoz, a világ legnagyobb katonai szövetségéhez. Látván azt, hogy Oroszország milyen pusztítást végez Ukrajnában, többek aggódni kezdtek, és ez láncreakciót indíthat be.

Svédország és Finnország közel állhat ahhoz, hogy beadja a kérelmét a NATO-hoz, feltéve, ha biztonsági garanciát kapnak. Erre amiatt van szükség, mert tartanak attól, hogy Oroszország esetlegesen támadásokat indíthat ellenük a csatlakozási procedúra alatt, ami akár 1 évig is eltarthat.

Az USA azt mondja, kész kezelni a helyzetet, míg a britek ígérik, bármikor beállnak a svédek és a finnek mögé, ha támadás éri őket, független attól, hogy NATO-tagok vagy sem. Szerbia azonban nem tervez erre az útra lépni és Aleksandar Vučić szerb elnök tisztázta, az országa nem lesz NATO-tag.

Pénteken egy rendkívüli beszéd részeként mondta azt, hogy Szerbia katonailag semleges ország marad, független attól, hogy NATO-országok veszik körül, ugyanakkor megfontolhatják a hadkötelezettség visszaállítását.

Az elnök hozzátette, mindaddig, míg a többség nem dönt másképp, Szerbia semleges ország marad, és támogatni fogja a katonai semlegességet. Jelenleg a NATO-n kívül akarnak maradni, és meg fogják tartani ezen státuszukat – írja a TASS.

Vučić komolyan fontolóra venné, hogy visszaállítsa a kötelező katonai szolgálatot 90 napra. Ígérete szerint mélyen meg fogják vitatni a kérdést, és az hatályba is lép, ha a parlamenttől jóváhagyást kapnak.

Szerbia már több mint 10 éve törölte a sorkötelezettséget, de két esztendeje tárgyalnak annak visszaállításáról. A szerbekkel többször is közölték, az európai integrációjukat két feltételhez kötik, melyek közül az egyik az, hogy megszakítsák az Oroszországgal való baráti kapcsolatukat. A másik pedig, hogy elismerjék Koszovót, de egyelőre egyik sem törtét meg, és a Nyugat gyakran beszél szemrehányóan a Kínával való aktív együttműködésük miatt.

Forrás:

Hasonló bejegyzések