Délvidék Kiemelt 

Súlyos válságba sodródott a szabadkai ócskapiac?

A szabadaki ócskapiac árusai (ideiglenesen) fellélegezhettek: a szerb önkényuralkodó úgy döntött, hogy a piacokon az év végéig nem vezeti be a pénztárgépeket.

Ennélfogva az árusok felfüggesztették a sztrájkjukat, és elfoglalták megszokott helyüket az asztalaik, standjaik mellett-mögött.

Ez azonban – elmondásuk szerint – korántsem oldotta meg a felhalmozódott problémáikat.

A covid-válság kitörése óta ugyanis drasztikusan csökkent a forgalom.

A bevétel jelentős részét biztosító magyarországi vevők száma sokkal kisebb, mint az azt megelőző időszakban. Máris érződik a gazdasági válság romboló hatása.

Az előző években április és május voltak a legjövedelmezőbb hónapok a bolhapiacon. Idén azonban elmaradt a vásárlási láz.

Az árusok rámutatnak: a bevásárlóközpontok pár éve attól tartottak, hogy a szabadkai ócskapiac ádáz konkurenciát jelent majd számukra. Időközben kiderült, hogy pont a fordítottja felel meg a valóságnak.

(Azt azonban nem említik, hogy az ócskapiacot valamikor az átlagpolgárok számára is hozzáférhető, viszonylag alacsony árak tették vonzóvá. Ez viszont már jó ideje nemigen mondható el.)

A piaci árusok a magas bérleti díjakra is panaszkodnak. Egyikük elmondta: a havi bérleti díj és a kötelező adó címén havonta 600 eurót kénytelen kiválasztani.

Számításai szerint havonta mintegy 130 ezer dinár bevételt kellene megvalósítania ahhoz, hogy számára kifizetődő legyen a kereskedelem.

Ha sor kerülne a pénztárgépek bevezetésére, az árusok „kénytelenek lennének”  kb. 20 százalékkal növelni az árakat, ami a forgalom zuhanásához vezetne, hangzott el a piacon.

A csarnokok egy része így is üresen tátong, ami nem túl biztató előjel a jövőre nézve.

(politika.rs és gradsubotica.co.rs nyomán)

Hasonló bejegyzések