Šešelj: „Minden herkócai házból kivezetek egy tanút a panaszbizottság előtt zajló új eljáráshoz”
A Szerb Radikális Párt bűneinek egyik legtragikusabb helyszínén, Herkócán tartja elnökségi és egyéb üléseit.
Vojislav Šešeljt, a párt elnökét a hágai bíróság újabban azzal vádolja, hogy a letöltött börtönbüntetését követően nem tartja tiszteletben a nemzetközi törvényszéket azon a téren, amely a védett tanúk személyazonosságának titokban tartására vonatkozik.
A véresszájú csetnikvajda kijelentette, hogy
„szó szerint minden herkócai házból kivezet egy-egy tanút a hágai törvényszék panaszbizottsága előtt zajló eljáráshoz.”
A hátborzongató múlt tehát valamilyen módon megismétlődik.
Emlékeztetőül: Šešelj a helyi lakosság és általában a délvidéki horvátok és magyarok provokálása céljából – a szerb rezsim áldásával 2018-ban Herkócán vásárolt házat.
A VMSZ, mint a szerb hatalom része, egy szóval sem tiltakozott a háborús bűnös Šešelj említett lépése ellen.
A ház Herkóca központjában van. Šešelj negyvenezer euróért vásárolta meg. Az elátkozott létesítmény felújításáért külön vagyont fizet.
Azóta társaival együtt ott szövi sötét terveit.
Sohasem árt emlékezteteni az alábbi tényekre.
Herkócán, ahol Vojislav Šešelj és követői 1992. május 6-án felovasták annak a 17 katolikus vallású polgárnak a nevét, akiknek azonnal távozniuk kellett az akkor még horvát többségű szerémségi faluból, a helybelieket ma is rosszullét kerülgeti a hírhedt csetnikvajdától.
Miután először 17 polgárt űzték el otthonaikból, a szerb radikálisok még húsz horvát és magyar családot kényszerítettek távozásra. Helyükre szerb menekülteket költöztettek.
Az őshonos lakosság megfélemlítése tovább folytatódott. Egy lakost meggyilkoltak, többeket pedig megvertek.
Egyes adatok szerint végül mintegy 350 horvát és magyar család hagyta el Herkócát
1992-ben. A csetnikek a település horvát nevét szerbre “keresztelték”, Herkocából (Hrtkovciból) Srbislavci lett. Később nemzetközi nyomásra mégis visszaállították eredeti nevét.
Šešeljt a hágai törvényszék részben a Herkócához köthető háborús uszítása, etnikai tisztogatása és erőszakos cselekedetei miatt ítélte 10 év börtönre.
(Alapinformáció: alo.rs, fotó: kurir.rs)