Erőszak, ámokfutás és prevenció
Manapság az egész világ egyre erőszakosabb állapotokat ölt, s ennek okai nagyon sokfélék. Cikkünkben arról olvashatnak, hogy mi áll az ámokfutás, valamint az erőszakos iskolai cselekmények mögött, s elképzelhető-e prevenció ezen a területen.
A prevenció segíthet, ha…
Az erőszak és az iskolai ámokfutások okai és folyamata rendkívül összetett. Azonban az egészséges psziché és az önismeret fejlesztése, amelyre az Onlinepszichológus.net szakemberei által is lehetőség adódik, nagyon sok olyan dolgot megelőzhet, amely akár ámokfutásban vagy más agresszív cselekedetben is kicsúcsosodhat.
Lehet foglalkozni az iskolában, a gyerekek között megjelenő agresszióval, a szocializációt, valamint a kötődést érintő problémákkal, fel lehet dolgozni az egyéni vagy társas traumákat is. Nagyon sok eszköz van arra, amely ugyan nem konkrétan az ámokfutást kezeli, hanem az azt megelőző nehézségeket képes orvosolni.
Mit is nevezünk ámokfutásnak?
Már nagyon régóta létező, s ebben az értelemben nem a modern társadalom szülte jelenséget, amely őrjöngésben, mások bántalmazásában mutatkozik meg. Biztosan hallotta már mindenki a kifejezést egy-egy iskolai lövöldözés kapcsán például.
Gyakran komoly krízis vagy veszteség előzi meg, olyan traumatikus események, amelyek nem kerülnek feldolgozásra. Ennek következtében depresszió, illetve visszahúzódó magatartás alakul ki, amely egy beszűkült tudatállapothoz vezet.
Ilyenkor minden feszültség és probléma óriásira nő, gyakori az erőteljes düh vagy félelem érzése, de a vallásba menekülés is előfordulhat. Ezután robban cselekvésbe a dolog, mikor az agresszió minden mást elsöprő erővel tör elő, s akár másokra, akár saját magunk felé is irányulhat.
Az elkövető többnyire férfi, aki általában nem célzottan választ áldozatokat, s semmivel sem törődve, magukat sem féltve robbanak bele a helyzetbe. Sajnos annak ellenére, hogy vannak előjelei, az ámokfutás kirobbanása és az események menete is teljességgel kiszámíthatatlan, megjósolhatatlan.
Az iskolai ámokfutások háttere
Vannak ugyan rizikófaktorok és olyan okok, amelyek valószínűsítik a helyzet kialakulását, nem kell mindegyiknek teljesülnie ahhoz, hogy ámokfutás legyen a történet vége, ahogy az sem biztos, hogy effelé megy el a dolog. Azonban a következő jelek mind olyanok, amelyek figyelmet érdemelnek, ezért foglalkozni is kell velük, akár más tragédiák megelőzése érdekében is.
Az egyik ilyen a mentális zavarok kapcsán jelentkezik, amelyek között a depresszió, a személyiségzavar vagy akár szuicid krízisállapot is lehet. A személyiségjegyek között a túlzott bizonytalanság, a kényszeresség, az érzelmek kezelésének elégtelensége, a frusztrációval szembeni alacsony tolerancia, a problémamegoldó stratégiák hiánya, vagy a túlzott elvárások is szerepelhetnek. Mindemellett a családi problémák, a szociális nehézségek vagy bántalmazások is rizikótényezőknek számítanak. A segítség pedig minden esetben elérhető, sőt, szükséges is.