Délvidék Kiemelt 

Mali Knindža-koncerttel ünneplik Újvidéken Vukovár 1991-es elestét a mélyszerb soviniszták

Az elmúlt napokban az egyik legismertebb szélsőséges nagyszerb soviniszta énekes koncertjét hirdető óriásplakátok lepték el (az európai kultúrfőváros) Újvidék belvárosában a legforgalmasabb részeket. Baja Mali Knindža ugyanis november 18-án, Vukovár 1991-es elestének napján,  koncertet ad az újvidéki Vojvodina Sport- és Üzletközpontban (Spensen), ami komoly felháborodást váltott ki a jóérzésű emberekben.

A magát csak csetnik trubadúrnak definiáló, a Vučićtyal és a Šešeljlyel is kiváló viszonyt ápoló Knindža a szerbiai soviniszták és nacionalisták egyik legnagyobb zenei bálványa, akinek karrierje a 90-es évek délszláv háborúiban volt igazán a csúcson, amikor sokan az ő dalaitól fűtve fogtak fegyvert és harcoltak az etnikai túlkapásokkal és tömegmészárlásokkal terhelt háborúban. Dalaiban is zömében csak szélsőséges témákat lehet fellelni, így például a háborús bűnösök és gyilkos szabadcsapatok magasztalása, de énekel a bosnyákok elűzéséről is, vagy a „mennyei népről”, vagyis a szerb nép isteni kiválasztott szerepéről, olykor a horvátokat, magyarokat és a katolikusokat is sértegeti, az egyik dalában például II. János Pál pápa meggyilkolására buzdított („Stigo papa usred Banja Luke dođi Rašo da mu skratiš muke”).

Az évek során Vukovár a nagyszerb agresszív politika pusztításainak szimbólumává vált. Az 1991. november 18-án a települést elfoglaló szerb csapatok számos horvát és magyar civilt megöltek, holttesteiket pedig tömegsírokba temették.

A szerb ostrom 1991. augusztus 25-én kezdődött. A város körül szeptemberben bezárult az ostromgyűrű, miután Vukovár alá ért a Belgrádból elindult, több mint száz harckocsiból álló menetoszlop, az ostromlók pedig a nehéztüzérséget éppúgy bevetették, mint a légierőt.

A szerbek napi 8–10 ezer tüzérségi lövedéket zúdítottak Vukovárra, és számos önkéntes, részeges, börtönviselt zsoldosból, focihuligánból és alvilági figurából álló szerb alakulat itt kapcsolódott be első ízben a harcokba.

A túlerővel szemben a gyengén felfegyverzett, mintegy 1800 főt számláló helyi erők egyszerűen nem tudtak szembeszállni. Vukovár védői végül november 18-án adták meg magukat. A város ekkor már gyakorlatilag teljesen elpusztult: több mint 1600-an meghaltak és többször ennyien megsebesültek.

A szerb katonák őket sem kímélték: miután bevonultak a városba, benyomultak a romhalmazzá lőtt helyi kórház alatti pincerendszerbe, ahol nemcsak a sebesülteket ápolták, de számos polgári személy is (köztük sok magyar is)  ide menekült a bombázások elől. A szerb erők evakuálás címén a közeli Ovčara faluba szállították a teljes orvosszemélyzetet és a védekezésre képtelen, magatehetetlen embereket, ahol megkínozták és lemészárolták őket.

A Vukováron elkövetett háborús bűntettek miatt később a hírhedt Jugoszláv Néphadsereg több vezetője is bíróság elé került. A légitámadások irányítója, a városban elkövetett háborús bűnök miatt elítélt Veselin Šljivančanin ma az Aleksandar Vučić vezette Szerb Haladó Párt főbizottságának a tagja, a párt rendezvényein gyakran tart beszédeket.

https://rs.n1info.com/wp-content/uploads/2022/11/07/1667860448-20221106_190559-scaled-e1667860512617-750x610.jpg

Hasonló bejegyzések