Minden, amit a vállalati döntéshozóknak a faktoringról tudni kell
A vállalatfinanszírozásnak különböző módjai léteznek, amelyek közül az érintett cégek döntéshozóinak a leginkább testhezálló megoldást kell tudni választani annak érdekében, hogy a finanszírozás hosszabb távon is a vállalkozás érdekét szolgálja.
A legtöbb pénzügyi vezető által ismert bankhitelek mellett a hosszú múltra visszatekintő pénzügyi művelet, a faktoring még hatékonyabb megoldást nyújthat a rugalmassága, gyorsasága, kedvező díjai miatt.
Mi a faktoring?
A faktorálás a halasztott fizetésű számla- vagy egyéb követelések fizetési esedékesség előtti adásvételét jelenti, amely által a likviditási és cash flow problémák csökkenthetők. A FlexiBill blogján számtalan esettanulmányt, érdekes cikket olvashatsz a témában, így képbe kerülhetsz a faktoring előnyeiről, vállalkozásod igényeire szabhatóságáról.
A faktoring egy jellemzően keretjellegű megállapodás a követelést megvásárló faktor cég és a számlát kibocsátó eladó között. Az ügylet a vevő számára is ismert, hiszen a szerződés értelmében, a jogok átruházása révén a faktor vele szemben érvényesíti a számla lejártakor a követelést. A faktor az eladónak a számla faktorálásakor, jellemzően 3-4 napon belül fizeti ki a számla bruttó ellenértékének 80-90%-át, a fennmaradó 20-10%, a költségből és a kamatból álló faktor díjjal csökkentett részét pedig a vevő teljesítésekor. A faktoring díját az iparág, a számlák nagyságrendje, valamint a kockázati tényezők határozzák meg.
Milyen előnyökkel jár az eladó számára a faktorálás?
Ez a finanszírozási forma elsősorban a korlátozott pénzeszközökkel rendelkező, kis- és közepes beszállító vállalkozásoknak jelent pénzügyi megoldást, mert az eladó/szállító a számlakövetelések eladása révén már a fizetési határidő lejárta előtt pénzhez jut, így pénzügyi helyzete stabilizálódik.
A faktor nyilvántartja és kezeli, esetleg a megállapodás alapján be is hajtja követeléseket, ezáltal az adminisztrációs terhek egy részét leveszi az eladó válláról, továbbá védelmet nyújt az adósok fizetési késedelme, mulasztása ellen. A faktor a vevők pénzügyi megbízhatóságát vizsgálja, így olyan vállalkozások is alkalmasak lehetnek a faktoringra, amelyeket a hitelképesség vizsgálatában a nem megfelelőség miatt a bank elutasít.
A faktoring típusai
Visszterhes faktoring esetén a faktor az ügyfele számláinak megvásárlásával nem vállalja magára a vevő nemfizetéséből eredő kockázatot, vagyis ha a vevő nem fizet, a faktor visszavásároltathatja a számlát. Vissztehermentes faktoringnál az ügyletben részt vállaló hitelbiztosító kártalanítja a faktort.
A tevékenység helye szerint beszélhetünk belföldi, illetve export- és importfaktoringról.
A csendes faktoring lényege, hogy a vevő nem tud a számlakövetelés eladásáról, vagy a fizetést az eladónak teljesíti, aki a faktordíjat ebből továbbítja a faktornak.
A faktoring révén csökken a cégek kintlévősége, növekszik az eszközök forgási sebessége, és a bevételek tervezhetővé válnak, ezáltal javul a cég likviditása is.