Kiemelt Szerbia 

Szerbia lakosait egyre kevésbé érdekli az ország európai uniós jövője

Eközben az ukrajnai háborúhoz való hozzáállás is némileg változik az országban. Ez derült ki a Crta civil szervezet legfrissebb közvélemény-kutatásából. Az EU bővítése ugyanakkor geopolitikai érdek, erről írtak közleményükben magyar kormánypárti EP-képviselők.

A CRTA közvélemény-kutatása alapján 36 százalék fogadná közönnyel az EU-integrációt, 28 százalék örülne neki, míg 33 százalék aggodalmát fejezné ki emiatt.

Az utóbbi időben egyre többször lehetett arról hallani az Európai Parlamentből, hogy akár meg is szakíthatják a csatlakozási tárgyalásokat Belgráddal, ha nem vezetnek be a szerbek szankciókat Oroszországgal szemben. Nos, a kimutatás szerint ez sem rengetné meg a lakosságot, a megkérdezettek 43 százaléka közönyös lenne ezzel kapcsolatban is.  

Eközben Strasbourgban az Európai Unió új bővítési stratégiájáról szóló jelentésről tartottak vitát kedd este.

Gál Kinga, a magyar kormánypárt, a Fidesz EP-képviselőcsoportjának elnöke hangsúlyozta: „az Európa békéjét veszélyeztető fenyegetések rávilágítanak a bővítés geopolitikai jelentőségére. A térség az energiaellátás hosszútávú biztosítása és migrációs válságok kezelése szempontjából is kulcsrégió Európa számára.”

„Az Unió nem késleltetheti tovább a stratégiai jelentőségű nyugat-balkáni bővítési folyamatot, új lendületre van szükség. Hiteles alternatívát kell kínálnia, ami lehetőség és felelősség is egyben” – emelte ki Gál Kinga.

Deli Andor, a Fidesz vajdasági származású EP-képviselője kiemelte: az elmúlt időszak európai parlamenti határozatai hozzájárultak ahhoz, hogy az Unió befolyása meggyengült a Nyugat-Balkán térségében.

Mint mondta, Európa nem halogathatja tovább a Nyugat-Balkán országainak csatlakozását.

(Szerb és magyar média nyomán, fotó: Nova.rs)

Hasonló bejegyzések