Délvidékre folyik el Magyarország talajvíze, ezért megemelnék a Tisza vízszintjét
Elkerülhetetlen a beavatkozás a Tiszán, mert az alacsony vízállás miatt több száz millió köbméter talajvizünk folyik el Délvidék irányába – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója. Láng István szerint a kor igényei alapján kell eldönteni, hogy milyen technikai megoldást választunk ehhez. A műsorban szó esett az egyre gyakoribb villámárvizek kezeléséről is.
Nagy István agrárminiszter november 29-én azt mondta, társadalmi egyeztetést kell lefolytatni arról, hogy kell-e a Tisza vízszintjét – valahol Csongrádnál – úgynevezett fenékküszöbbel emelni. Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója ugyancsak az Aréna műsorában egyértelműen úgy foglalt állást, hogy szükség lenne egy ilyen beavatkozásra a Tiszán. „A rendelkezésre álló potenciális vízkészletet növelni kell, amire az idei aszályos év is rámutatott, hiszen gyakorlatilag elmondható, hogy a végletekig ki kellett hegyezni a rendszert annak érdekében, hogy vizet tudjanak szolgáltatni” – közölte a szakember.
Az OVF főigazgatójának elmondása szerint többféle műszaki megoldás is lehetséges: fenékküszöb, vízlépcső. Emlékeztetett, Kiskörén és Tiszalökön már megvalósult egy-egy vízlépcső, valamint a délvidéki Törökbecsén is. Ezek között van egy szakasz, ahol a hetvenes években terveztek egy vízlépcsőt, de ez végül nem valósult meg. Emiatt süllyed a meder, azáltal pedig süllyed a vízszint, aminek következményeként 220 millió köbméter víz hiányzik az ország talajvízkészletéből – magyarázta Láng István, aki szerint ez a szakasz az alacsony vízszintjével gyakorlatilag megcsapolja az Alföldet. Magyarán a talajvíz áramlik be a Tisza medrébe és folyik el Szerbia irányába.