„A szerbiai rendőrség titokban már alkalmazza a polgárok biometrikus ellenőrzését”
Marinika Tepić parlamenti képviselő, a Szabadság és Igazság Párt alelnöke kijelentette, hogy a szerbiai belügy titokban már alkalmazza a polgárok biometrikus megfigyelését, hozzátéve, hogy ezt az információt közvetlenül a rendőrség szolgálatában álló személyektől kapta.
Mint mondta, a rendszer központját a „November 29.” rendőrállomás irodájában rendezték be, amelynek gúnyneve „A kínainál”, utalva ezzel arra, hogy távolkeleti országban ez már bevett szokás. A fent említett rendőrállomáson azonban szerb rendőrök dolgoznak.
Tepić azt is megemlítette, hogy a rendszert (egyelőre) „a politikai ellenfelekkel szemben alkamazzák”.
A politikus szerint a rendőrségről szóló új törvénytervezettel – amely ellen máris sok szakértő tiltakozik – rendőrállami hatáskörökkel ruháznák Bratislav Gašićot, aki „saját bevallása szerint kávécsempész és kertész volt”.
A biometrikus azonosítás egyébként az emberi szervezet bizonyos jellemzőinek felismerésén alapszik.
Ezek közül ismert az arc-, hang-, írisz-, retina-, véna-, DNS-, tenyér- és ujjlenyomat-azonosítás, de még az is az egyénre jellemző pontos megkülönböztető jel lehet, ahogyan járunk vagy aláírunk, mi több, a gépelési stílusunk is.
Biometrikus azonosítás alapú technológiát alkalmazunk például akkor is, amikor az arcunkkal vagy az ujjlenyomatunkkal feloldjuk a telefonunkat.
Alkamazásának jogosultsága számos erkölcsi kérdést is felvet.
(Nova.rs nyomán, a fotó illusztráció/Shutterstock)