Hasznos tanácsok aranyér ellen
Az aranyér ma már népbetegségnek számít, a felnőtt lakosság körülbelül felét érinti ez a probléma. Életmódváltással, egy kis odafigyeléssel azonban elkerülhetjük a betegség megjelenését. Ehhez hoztunk néhány hasznos tanácsot, amiket érdemes megfogadni.
Az aranyér kezelése
Mindenekelőtt fontos tisztázni, mi is az aranyér, jobban mondva az aranyeresség. Ezt a betegséget a végbélnyílás környékén megjelenő duzzanat, csípő, viszkető érzés jelzi leginkább.
Ha már kialakult, célszerű azonnal orvoshoz fordulni, hogy kiderüljön, külső vagy belső aranyérről van-e szó. Budapesten a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ proktológusaihoz telefonon és online be lehet jelentkezni. Az év magánrendelője díjat is elnyert intézményben nyugodt légkörben zajlik a kivizsgálás, a kezelés pedig egyénre szabott. A tapasztalt szakorvosoktól tanácsot is lehet kérni az aranyér tüneteinek enyhítésére.
Ahhoz azonban, hogy az aranyeresség ne is alakuljon ki, érdemes betartanunk pár szabályt, változtatni az életmódunkon. Nézzük, mit javasolnak az orvosok!
Tippek az aranyér megelőzéséhez
A legfontosabb a rendszeres testmozgás! Akik ülőmunkát végeznek, nagyobb veszélynek vannak kitéve, mint azok, akik napközben is többet mozognak. Nem lehetetlen azonban elkerülni az aranyerességet, ha naponta megteszünk minimum 6000 lépést. Egy félórás sétával könnyen teljesíthető ez a feladat, és ma már applikációk is segítik ennek ellenőrzését.
Nagyon jó hatású még a jóga, a túrázás vagy a kocogás, de az úszás is. Nem kell megerőltetni magunkat, sőt, például a súlyemelés kimondottan ellenjavallt ilyen szempontból.
A hosszas ülés semmiképp sem jó, a WC-n is igyekezzünk minél gyorsabban végezni. Ne olvassunk, ne nyomkodjuk a telefonunkat székelés közben, mert észre sem vesszük, és hosszú percek telnek el. A hasűri nyomás azonban az aranyér kialakulásához vezethet, ezért dolgunk végeztével induljunk inkább tovább.
Akkor menjünk a mosdóba, mikor valóban szükségét érezzük. Erőlködni sem szabad, mert az erekre gyakorolt nyomás miatt bekövetkezhet a baj. Tartsunk otthon aranyér elleni kenőcsöt, és vehetünk ülőfürdőt is, ha mégis kialakult az aranyér, de az orvosi kivizsgálás ne maradjon el!
Ételek és italok: ezeket kerüljük
A mozgás mellett az étkezési szokások megváltoztatásával tehetünk még sokat a betegség elkerülése érdekében. Sóból maximum 2300 milligramm ajánlott, ez egy csapott kiskanálnak felel meg.
Természetesen semmi olyat ne együnk, ami megterheli a gyomrunkat: a csípős, fűszeres ételek helyett könnyed salátákat fogyasszunk. Válasszunk rostban gazdag élelmiszereket, mert ezek lágyítják a székletet. A friss gyümölcsök, zöldségek más szempontból is egészségesek, ezeket bátran ehetjük.
Nap 2-2,5 liter víz fogyasztása kötelező! Ez lehetőleg szénsavmentes legyen, de egyébként se igyunk cukrozott üdítőket, és az alkohol is kerülendő.
Rendszeres mozgással és egészséges étkezéssel sokat tehetünk egészségi állapotunk javulásáért, csökkenthetjük az aranyér kialakulásának kockázatát.