Délvidék Kiemelt 

Petrőc: Szobrot állítottak a leghíresebb magyar huszárnak, gróf futaki Hadik Andrásnak

Ünnepélyes keretek között avatták fel gróf Hadik András szobrát december 21-én a dél-bácskai, szlovák többségű Petrőc településen a helyi katolikus templom udvarán.

A Futakon eltemetett Hadik egyike a leghíresebb magyar huszároknak, akinek lovas szobra a budai várban is megtalálható, illetve a pengéjét vizsgáló hadik huszár szobra is a magyar főváros éke. Azonban a futaki földesúrnak végső nyugalmat adó Bácskában ezidáig nemvolt méltó emlékműve, hiszen sajnos pontos sírhelye sem ismeretes.

Hadik András volt az, aki huszárjaival elfoglalta Berlint a Habsburg-Porosz harcok idején, illetve aki amnesztiát járt ki a madéfalvi veszedelem után Bukovinába elmenekült székelységnek. Amelynek hálája egészen az 1942-ben való délvidéki betelepítésükig imegmutatkozott, hiszen falvaik rendre Bácsandrásfalva, Bácshadikfalva, Bácshadikandrásfalva néven jelentek meg Bácskában az 1944-es menekülésükig.

Történetéről itt olvashat részletessen:

263 éve foglalta el Berlint egy délvidéki földesúr, Futaki gróf Hadik András | Délhír Portál

Az elfeledett háborús hős és legenda, Hadik András hamvai ma is Újvidék közelében, egykori bírtokán, a futaki Jézus szíve római katolikus templom alatt nyugszanak. 1757. október 16-án érkezett meg Berlin falai alá Hadik András gróf, Mária Terézia magyar királynő egyik legtehetségesebb tábornoka, aki ezen a napon rövid küzdelemben elfoglalta, majd később megsarcolta a porosz fővárost.

 

Az európai hírű hadvezérnek a petrőci lakosok többek között azért is hálásak, mivel Hadik hozta a vidékre, majd honosította meg először az ipari szintű komlótermelést.

A  komló vidékünkre való érkezésének 250 éves évfordulója kapcsán is hálát mondtak a kései utódok Hadiknak, akinek a szobrát a kölpényi múzeum, a tartományi Műemlékvédelmi Intézet, a szabadkai Katolikus Egyházmegye és a Szlovák állam határon túli szlovákokat finanszírozó alapjának hála avatták fel.

A petrőci avatáson jelen volt és díszőrséget adtak a 7-es számú Huszárezred siklósi bandériumának tagjai.

Magyarországon jövő márciusban érkezik a mozikba a történelem legnagyobb huszárcsínyét felelevenítő, 1757-ben játszódó látványos kalandfilm, a Hadik, amely a hadvezér életét dolgozza fel.

 

 

 

Hasonló bejegyzések