Milyen nyugdíj előtakarékossági formák vannak?
Annak érdekében, hogy az időskori anyagi biztonságunkat megteremthessük, ma már elengedhetetlen valamilyen nyugdíj előtakarékosság. Fiatalon még ritkán gondolunk bele és legfőképp csak az egészségügy helyzetén érezzük, ám a társadalombiztosítási rendszerünk meglehetősen ingatag lábakon áll. A társadalmunk fokozatosan elöregszik, emiatt aztán egyre kevesebb aktív dolgozónak kell majd fizetnie egyre több idős ellátását.
Ez a folyamat nem tartható fenn hosszú távon, így a nyugdíjak reálértékének csökkenése és a korhatár fokozatos kitolódása várható. Ahhoz, hogy a megszokott életszínvonalat fenntarthassuk, szinte biztosan szükségünk lesz valamilyen öngondoskodási formára és minél korábban belevágunk a megtakarításba, annál jobb eredményeket érhetünk el. A Grantis nyugdíj előtakarékosság tanácsadása személyre szabott módon nyújt segítséget a legmegfelelőbb eszköz kiválasztásában. Ma ugyanis számtalan olyan szolgáltatás érhető el a piacon ami ezt a célt szolgálja, ám eldönteni, hogy számunkra melyik a legoptimálisabb, nem egyszerű feladat. Nem csak az egyéni preferenciáinkat kell figyelembe venni, de a kötöttségek, a járulékos költségek és elérhető hozamok vizsgálata is kardinális kérdés. Elsőként azonban az a legfontosabb, hogy áttekintsük, milyen lehetőségek állnak a rendelkezésünkre.
Állami támogatással rendelkező nyugdíj előtakarékossági módozatok
A legnépszerűbb megoldások közé azok az eszközök tartoznak, amelyekre adójóváírás formájában támogatás vehető igénybe. Ilyen a nyugdíjbiztosítás, a nyugdíj-előtakarékossági számla, illetve az az önkéntes nyugdíjpénztár. Ezeknél az adó-visszatérítés tekinthető közös pontnak, ezt leszámítva ugyanis minden konstrukció és azonban belül minden egyes szolgáltató ajánlata más és más kondíciókkal vehető igénybe. A dilemmát pedig leggyakrabban épp ez okozza. Ha csak a három legfőbb kategóriát vesszük alapul, akkor is mintegy 100 különféle csomaggal találkozhatunk. Ezek objektív összehasonlítása laikusként gyakorlatilag lehetetlen feladat. Merőben eltérők a különféle díjtételek, a kockázatok és a speciális kitételek is, ugyanakkor óriási jelentősége van annak, hogy az igényeinknek leginkább megfelelő szolgáltatást válasszuk. Épp emiatt nagyon alaposan át kell gondolnunk a következő kérdéseket:
- Mekkora kockázatot szeretnénk vállalni?
- Milyen összeget tudunk rendszeresen félretenni, még nehezebb időkben is?
- Szeretnénk behatóbban és rendszeresen foglalkozni befektetéseinkkel?
- Milyen futamidőben gondolkozunk?
Amennyiben ezekre megvan a válasz, akkor már könnyebb lesz nyugdíj előtakarékossági formát választani. Ám még ekkor is problémát okozhat, hogy a pénzintézetek hatalmas kínálatából végül melyik mellett tegyük le a voksunkat. Ennek eldöntéséhez feltétlenül ajánlott egy független pénzügyi tanácsadó segítségét igénybe venni. Az évtizedes tapasztalat és az objektív nézőpont ugyanis rengeteg nyom ilyenkor a latban.
A konstrukciók előnyei és hátrányai
A legfontosabb, hogy tisztában legyünk azzal, nem létezik egy mindenki számára univerzálisan alkalmazható, tökéletes megoldás. Ahány élethelyzet és célkitűzés, annyiféle válasz, ezért aztán azt kell néznünk, melyik nyugdíj előtakarékossági forma miben erős és számunkra mi bír a legnagyobb jelentőséggel ezek közül. Az önkéntes nyugdíjpénztár esetében érhető el a legmagasabb adójóváírás (évi 150 ezer forint) és ahogy az már a nevéből is sejthető, leginkább rajtunk múlik, mekkora összeget teszünk félre a segítségével. Megfelelő portfólió választással korrekt hozam érhető el, ám ha a már adózott jövedelmünkből takarítanánk meg és még több mint 15 év van hátra a nyugdíjazásunkig, akkor szinte biztosan találhatunk ennél hatékonyabb formát. Amennyiben van arra lehetőség, hogy a munkáltató fizesse a tagdíjat és futamidő maximum 10-12 év, akkor azonban egy remek eszköznek tekinthető. A nyugdíjbiztosítás ezzel szemben épp akkor lehet rendkívül hatékony, ha évtizedes távlatokban gondolkodunk. A befektetési egységhez kötött módozat esetében egy jól összeállított portfólióval kiemelkedő kamat is elérhető, ez pedig az adójóváírással kombinálva egy jelentős megtakarítást hozhat. Ehhez azonban nem árt némi kockázattűrő képesség és az is jól jön, ha otthonosan mozgunk az értékpapírok, illetve a tőzsde világában. Amennyiben ez utóbbi igaz ránk, akkor a Nyugdíj Előtakarékossági Számla is remek választás lehet, az elérhető hozam nagysága itt gyakorlatilag csak a mi döntéseinken múlik.
Alaposan tájékozódjunk, mielőtt határoznánk
Jól látszik tehát, miszerint a nyugdíj előtakarékossági formák széles választéka elérhető és bármilyen körülményre megtalálhatjuk az optimális megoldást. Azt azonban mindenképp szem előtt kell tartani, hogy egy nem megfelelően átgondolt döntéssel rengeteget veszíthetünk hosszú távon. A különböző konstrukciók összehasonlítása és a személyes preferenciáink alapján történő rangsorolása összetett és nagy tapasztalatot igénylő feladat. Emiatt mindenképpen kérjük pénzügyi tanácsadó segítségét, így biztosak lehetünk a sikerben.