Bajban vannak a délvidéki és szerbiai gazdák: 30 százalékkal lesz drágább a vetés
Az előrejelzések szerint Délvidéken és Szerbiában a közelgő vetés 30 százalékkal lesz drágább a tavalyinál, hiszen egekbe emelkedett a műtrágya ára. Mivel drága, a búzatermesztők az őszi vetéskor bevetett területek 40 százalékán csökkentették a műtrágya használatát, és ez, ha tavasszal nem pótolják, óhatatlanul meglátszik majd a hozamokon – írja a Biznis.rs portál.
„Pénzhiány miatt a termelők kénytelenek voltak spórolni a műtrágyán az eddigi legdrágább vetésnél, de komoly gondot okoz a gépesítési színvonal is. Körülbelül 4500 vetőtraktorunk van, a legtöbb traktor idősebb, mint a tulajdonosa. Három régi traktorból egy használható állapotú traktort készítenek a gazdák”
– nyilatkozta a portának dr. Ratko Nikolić, az újvidéki Mezőgazdaságtudományi Kar tanára
Elmondása szerint 2,5 millió hektáron vethetnek növényeket, ebből csaknem egymillió hektár a kukorica, a többi pedig tavaszi vetésű növény. A gazdálkodók 2023-ban célzott támogatást várnak a mezőgazdasági minisztériumtól, nagyobb támogatást a tavaszi vetéshez és a gépvásárláshoz, valamint a gazdálkodók megsegítésére tett ígéretek betartását.
„A gazdálkodóknak a 2023-as évre nem fizették ki teljes mértékben a pénzügyi ösztönző eszközöket, a prémiumokat, a vissza nem térítendő eszközöket a minőséges szarvasmarha beszerzésére. Az államnak emellett több éves tartozásai is vannak a gazdálkodók felé. Miközben a tartozás végösszege még nem is lett meghatározva, a gazdálkodókhoz olyan hírek érkeztek, hogy a mezőgazdasági minisztérium azt fontolgatja, nem tesz eleget a kötelezettségeinek”
– olvasható az Agroprofit Egyesület közleményében.