Az oxfordi kutatók megcáfolták Predrag Kon állításait a maszkokkal kapcsolatban
Hamarosan három éve lesz annak, hogy Szerbiában is felbukkant az új koronavírus, néhány tényre azonban csak most derül fény. A legfrissebb, múlt hónapban megjelent kutatás azt mutatja, hogy nincs bizonyíték a maszkok hatásosságára a koronavírusszerű kórokozók terjedésével kapcsolatban, holott a szakemberek Predrag Konnal az élen épp ennek az ellenkezőjéről próbálták meggyőzni a lakosságot. Mindent összevetve, a válságstáb tagjai félrevezették a polgárokat – írja a direktno.rs portál.
Az idén januárban ugyanis Cochrane-vizsgálat készült a maszkviselés hatásosságáról a koronavírusszerű kórokozók terjedésével kapcsolatban (A Cochrane-vizsgálatokról illik tudni, hogy a tudományos szisztematikus felülvizsgálatok aranyszabványának tartják, az ezeken dolgozó kutatók nagyon szigorú szabályrendszer szerint vizsgálják a kutatásokat, és csak a legjobb minőségűeket válogatják be a metaanalízishez). A kutatási eredmények szerint a 78 megfelelő minőségűnek ítélt, randomizált klinikai kutatás nem mutatta egyértelmű pozitív hatását a maszkviselésnek, sem az orvosi, sem az N95/P2-es maszkok esetében.
„Szimplán nincs bizonyíték a maszkok hatásosságára. Punktum”
– nyilatkozta Tom Jefferson, az Oxfordi Egyetem Továbbképzési Tanszékének vezető asszisztense.
Emlékeztetőül: Predrag Kon nyugalmazott járványügyi szakember, a történelem szemétdombjára került “köztársasági válságstáb” tagja a járvány idején homlokegyenest ellenkező véleményen volt a maszkviselés kapcsán, mint az oxfordi szakemberek.
„Ha mindenkin lenne védőmaszk, az 99 százalékos védettséget biztosítana, ha 1 maszkot viselő személyt olyanok vesznek körbe, akik nem viselnek ilyen eszközöket, a védettség 30 százalékra csökken”
– hitegette a lakosságot Kon 2020-ban.