IMF: Emelni kell az energiahordozók árát Szerbiában
Már májusban megdrágulhat a földgáz és áram Szerbiában, legalábbis ezt kéri a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a belgrádi kormánytól. A szerb energetikai miniszter szerint európai szinten még így is az egyik legolcsóbb a villamos energia a balkáni országban – hívja rá fel a figyelmet a V4NA nemzetközi hírügynökség nyomán az Origo.
Tanácsokat osztogat az IMF az országvezetésnek
Nem maradhat a mostani alacsony szinten az energiahordozók ára Szerbiában, erről beszélt a Nemzetközi Valutaalap misszióvezetője a Kopaoniki Üzleti Fórumon. Donal McGettigan szerint az IMF emelést vár ebben a tekintetben a belgrádi kormánytól, illetve szükségességét látja annak is, hogy megreformálják az egész energetikai szektor működését. Korábban a V4NA már beszámolt arról, hogy
SZERBIÁNAK A NEMZETKÖZI VALUTAALAPPAL KÖTÖTT MEGÁLLAPODÁS RÉSZEKÉNT KELL AZ ÁRAM ÉS A GÁZ ÁRÁT NÖVELNI.
McGettigan emlékeztetett: SZERBIA MÁR EDDIG IS AZON ELSŐ ORSZÁGOK KÖZÖTT VOLT, AMELY AZ ALACSONY ENERGIAÁRAKKAL SEGÍTETTE A LEGINKÁBB RÁSZORULÓ LAKOSOKAT, MOST VISZONT ELJÖTT A VÁLTOZÁSOK IDEJE AZ ENERGETIKAI SZEKTORBAN.
„Érinteniük kell az energiahordozók árát, és változásokat kell hozniuk az állami energetikai vállalatok működésében, főleg a szerbiai villanyszolgáltatónál. Annak részvénytársasággá kell alakulnia, és új vezetőséget kell kapnia” – nyilatkozta az IMF illetékese.
Donal McGettigan szerint a villanyszolgáltató épp a rossz vezetés miatt került a mostani nehéz helyzetbe. A Nemzetközi Valutaalap misszióvezetője a fórumon további tanácsokkal látta el a belgrádi vezetést. Szerinte Szerbiában szükség van az állami vállalatok függetlenségének növelésére, s a mostaninál szigorúbb monetáris politikai intézkedések is kellenének.
AZ IMF AZ INFLÁCIÓ MÉRTÉKÉNEK CSÖKKENTÉSÉT ÉS TOVÁBBI KAMATEMELÉSEKET IS SÜRGETETT.
Ezek a kijelentések nem lephették meg a szerb közvéleményt és a politikusokat.TAVALY DECEMBERBEN AZ IMF 2,4 MILLIÁRD EURÓNYI KÉSZENLÉTI HITELT HAGYOTT JÓVÁ SZERBIÁNAK.Az ország a tervek szerint a keret egy részét a mostani energiaválság kezelésére fordítja, míg a másik felét elővigyázatossági célból igényelte – magyarázta akkor a pénzügyminiszter. Sinisa Mali szerint a Nemzetközi Valutaalappal kötött szerződés stabilitást, támogatást és biztonságot jelent az államnak. A tárcavezető hozzátette: az új megállapodás garanciát jelent arra, hogy folytatódjanak a strukturális reformok, amelyek fókusza az energetikai szektort érinti majd.
Itt a beismerés: nőni fog a földgáz ára
Nem kellett sokat várni a szerb állami energiavállalatok reakciójára sem. Dusan Bajatovic, a Szerbiai Gázművek igazgatója már be is jelentette,IDÉN EGYSZER BIZTOSAN, DE AZ IS LEHET, HOGY KÉTSZER IS EMELIK A FÖLDGÁZ ÁRÁT.A drágítás pedig kivétel nélkül mindenkit érint, így a lakosságot és az ipari felhasználókat is – írja az N1. Bajatovic szerint az emelésre azért van szükség, mert a Gázművek jóval alacsonyabb áron adja a földgázt a hazai felvásárlóknak, mint amennyiért a vállalat saját maga beszerzi azt. De nem csak ez indokolja a drágítást. A 021.rs cikke arról ír, hogy
AZ IMF A SZERBIÁNAK NYÚJTOTT KÉSZENLÉTI HITELÉRT CSERÉBE AZT KÉRTE, HOGY A JANUÁRI EMELÉST KÖVETŐEN A KÖVETKEZŐ IDŐSZAKBAN LEGALÁBB HÁROMSZOR EMELJENEK A FÖLDGÁZ ÉS A VILLAMOS ENERGIA ÁRÁN. A DRÁGÍTÁSOKRA ÁLLÍTÓLAG MÁJUS ELSEJÉN, NOVEMBER ELSEJÉN ÉS 2024 MÁJUS ELSEJÉN KERÜLHET SOR.
Elégedett a miniszter
Szerbia energiaellátása stabil– erről már Dubravka Dedovic beszélt a korábban már említett Kopaoniki Üzleti Fórumon. A szerb energetikai miniszter kiemelte:ez a továbbiakban is így marad.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A távolabbi célként pedig szerinte ARRA KELL TÖREKEDNIE AZ ORSZÁGNAK, HOGY AZ ENERGETIKAI SZEKTORBAN MŰKÖDŐ VÁLLALATOK MŰKÖDÉSE HATÉKONY ÉS PROFITABILIS LEGYEN.A tárcavezető kiemelte: a januári 8 százalékos emelés ellenére még mindig Szerbiában az egyik legolcsóbb a villany a régióban, s egész Európát tekintve. Ugyanez a helyzet a lakossági földgáz árakkal is – tette hozzá.