Egyéb 

Hogy néz ki a McKenzie terápia menete?

A McKenzie terápia egy rendkívül hatékony módszer a gerinc, a gerinc környéki izom- és ízületi problémák kezelésére, melyet a fizikoterapeuták és orvosok egyaránt alkalmaznak. A terápia lényege az, hogy a betegeknek olyan gyakorlatokat kell végezniük, amelyek idővel segítenek a fájdalom enyhítésében. Hogy hogyan is kell elképzelni a McKenzie terápia menetét, azt az alábbi cikkben foglaltuk össze.

Kinek érdemes kipróbálnia a McKenzie terápiát?

A McKenzie terápiát kifejezetten azoknak ajánlják, akik valamilyen gerincükkel kapcsolatos problémával küzdenek, mint például a nyak- és hátfájdalom, a derékfájdalom, a porckorongsérv, a csigolyák közötti merevség vagy az isiász. Ezen kívül ajánlható még az ízületi fájdalmak, a sportbalesetek és más, akár akut mozgásszervi problémák kezelésére is – mint például a „derékbecsípődés”.

Miből áll a McKenzie terápia?

A McKenzie terápia első lépése az, hogy a terapeuta felméri a beteget, kikérdezi őt a különböző érzetekről, benyomásokról, általános egészségi állapotról – magyarán ilyenkor jóformán általános állapotfelmérésről beszélhetünk. A vizsgálat során a szakember feltérképezi a fájdalom jellegét, intenzitását, időtartamát, valamint a mozgásképességet, ezzel együtt megfigyeli a páciens testtartását és általános izomerejét is. Ekkor állapítja meg a terapeuta a gerincproblémák súlyosságát.

Miután a szakember felmérte a beteg állapotát, megválasztja a megfelelő terápiás megoldásokat, majd ezeket a terapeuta irányításával kezdi végezni a beteg. A terápia előnye, hogy a foglalkozások alkalmával a páciens elsajátíthatja a mozdulatokat, így akár otthoni körülmények között is jelentős fejlődést érhet el. Fontos, hogy a McKenzie torna gyakorlása alatt nem szabad kellemetlen fájdalmat érezni, mert ez jelzi, hogy nem a legjobb irányba haladunk. A McKenzie terápiáról a Gyógytornászom weboldalán olvashatsz még bővebben.

A McKenzie torna otthoni alkalmazása

A McKenzie terápia részeként a betegnek otthoni gyakorlatokat is adnak a terapeuták, melyeket rendszeresen kell végezni. Az otthoni feladatok célja, hogy a beteg megtanulja a helyes testtartást és mozgásmintákat, valamint megerősítse az izmait. A rendszeres tornának köszönhetően a páciens akár hétről hétre is produkálhat meglepő eredményeket. A lényeg, hogy a beteg szigorúan tartsa magát a terápiás tervhez. Ha idő közben fájdalom, vagy más kellemetlen érzés merül fel, feltétlenül fel kell keresni a szakembert.

Kinek nem ajánlják a McKenzie terápiát?

A McKenzie terápia nem javasolt olyan betegeknek, akiknek a gerincproblémái másodlagosak, azaz valamely más betegség vagy baleset a következtében alakultak ki. Ezek közé sorolhatóak például

  • a gerincvelői sérülés vagy instabilitás
  • a gerincvelői tumorok vagy fertőzések
  • különböző rendellenességek a gerinc fejlődésekor
  • elsődleges porckorongsérv, amely súlyos idegkárosodást okoz
  • valamintaz érrendszert érintő betegségek vagy a fertőzések, amelyek az érintett területre sugározzák a fájdalmat

Nem lehet azonban elégszer hangsúlyozni, hogy minden egyes eset egyedi, és a terápiás lehetőségek megválasztása mindig a beteg orvosával, fizioterapeutájával vagy más egészségügyi szakemberrel való konzultációt igényel.

Hasonló bejegyzések