Mi motiválja Putyint a háború folytatására?
Mint megjegyzik, Putyin számításai kevésbé egyértelműek. Továbbra is elkötelezett amellett, hogy Ukrajna Oroszország része, ahogyan ezt februárban, az orosz parlament előtt tartott beszédében is hangsúlyozta.
Tovább növeli a tétet Putyin nézete, hogy a háború az Oroszország és a Nyugat közötti nagyobb konfrontáció része. Még akkor is, amikor az orosz hadsereg küzd azért, hogy előnyöket szerezzen a csatatéren, biztos abban, hogy a Nyugat előbb-utóbb belefárad Ukrajna támogatásába, vagy hogy az Egyesült Államokban és Európában bekövetkezett politikai változások miatt kevesebb lesz Kijev katonai támogatása.
Az is elképzelhető azonban, hogy a növekvő otthoni és harctéri kihívásokkal szembesülve Putyin a konfliktusból való kiutat keresi, ugyanis az orosz áldozatok száma közelít a 200 ezerhez.
A Nemzetközi Valutaalap szerint sok orosz életszínvonala csökken, és az orosz gazdaság a tavalyi 2,2 százalékos visszaesés után idén várhatóan csak 0,3 százalékkal bővül.
Oroszország nagyhatalmi státusza tovább romlik, különösen, mivel az ország továbbra is el van vágva a külföldi technológiáktól és befektetésektől, így kénytelen még inkább függővé válni Pekingtől.
A háború elzárja az utat az ország polgárai, katonái és biztonsági erői elől, hogy megkérdőjelezzék a vezetésüket. Ugyanez nem igaz azokra a diktátorokra, akik elveszítik a háborút; esetükben megnő a kockázata, hogy elveszítsék hatalmi státuszukat – ez pedig Putyin számára végzetes lehet.
(Index nyomán, fotó: dw.com)