Kiemelt Világunk 

Napidíjat, kilométerdíjat és koporsópénzt is ígérnek a toborzók az újonc orosz katonáknak

Milliós fizetésekkel és családjuknak járó kedvezményekkel csábítják az „ukrajnai vágóhídra” az orosz férfiakat.

Oroszország már a háború előtt is súlyos gazdasági nehézségekkel küzdött, ami nemcsak a szociális ellátórendszer állapotán, de a fizetéseken is látszik. A Kaukázushoz tartozó több régióban 120 ezer forintnak megfelelő rubel az átlagkereset, de még a Moszkvához közeli Jaroszlavlban sem éri el a 250 ezret havi szinten. Utóbbi területen épp ezt a szegénységet próbálja kihasználni az önkormányzat, amely mesésnek tűnő ajánlatot kínál a harcképes fiataloknak.

Az AP hírügynökség jelentése szerint a toborzóirodák már a seregbe való belépésért is több mint 1,3 millió forintnyi díjat adnak, ha pedig Ukrajnába kell mennie az újoncnak, közel 900 ezer forintnyi havi fizetést kap. Ezen felül a támadásban való részvételért 35 ezer forintos napidíj jár, ha pedig sikerül egy kilométert előrehaladni, további 232 ezer forintot ad az állam.

A valóságban ez azt jelenti, hogy az otthoni keresetük akár húszszorosát is bezsebelhetik a katonák az invázióban való részvételért cserébe.

De vajon tényleg egy “álommelóról” van szó?

— A FRONTRA VEZÉNYLÉS UTÁN A KATONÁK JÓ RÉSZE MINDÖSSZE NÉHÁNY NAPOT ÉL TÚL. AZ ÁLLAM SZÁMÁRA VISZONT ÁR-ÉRTÉK ARÁNYBAN MÉG JOBBAK IS LEHETNEK, MINT A SOROZOTT KATONÁK. MOTIVÁLTABBAK, TOVÁBB TART A KIKÉPZÉSÜK, EZ PEDIG HOSSZABB IDEIG HASZNOSULHAT, HISZEN TÖBB IDŐRE SZERZŐDTETIK ŐKET

— mondta Gyarmati István.

A biztonságpolitikai szakértő szerint a “kilométerdíj” jóformán semmit nem ér, ugyanis az elmúlt egy-két hónap tapasztalata alapján nem haladnak sokat előre az oroszok.

A családjuk fenntartásáért napi szinten küzdő apukák azonban könnyen gondolhatják azt, akkor is megéri bevonulni, ha nem térnek haza. Az állam ugyanis a zsold mellett hiteltörlesztési kedvezményt is ad, a gyermekek könnyített módon felvételizhetnek egyetemre, ráadásul busás kártérítés is be van ígérve, ha a katona megsebesül vagy elesik a harcokban.

A koporsópénz bő 20 millió forint, amiből az — orosz propaganda korábbi tolmácsolása alapján – akár egy szép új Ladát vásárolhat a család elhunyt fiuk, férjük emlékére. Ha esetleg túlélik a négy hónapos, vagy akár egyéves bevetésüket, a veteránok kedvezményes lakhatásra és olcsóbb közlekedésre is jogosulttá válnak.

Az utóbbi időben sok más régióban is elkezdtek komoly összegekért toborozni önkénteseket, ami nem pusztán a nagy emberveszteségre vezethető vissza. A meglehetősen színes haderőben egyes elemzők szerint túlságosan meghatározó lett az erőszakos bűnözőket is a soraiban tudó, kegyetlenségéről híres zsoldoscsapat, a Wagner-csoport, amelynek vezetője, Jevgenyij Prigozsin állítólag egyre jobban szúrja Vlagyimir Putyin elnök szemét.

Az sem lehet véletlen, hogy számos helyen a legfontosabb feltétel a büntetlen előélet, az azonban régiónként eltérő, hány éves korig várják a jelentkezőket, valamint a fizetésben is vannak 5-10 százalékos különbségek. Hogy a kockázatokat mennyire tárják fel ezekben a hirdetésekben, jól mutatja egy baskíriai toborzóanyag, amely olyan, mintha diákmunkásokat keresnének fagyit árulni:

„A NYÁRON KÖNNYEDÉN KERESHETSZ AKÁR EGYMILLIÓ RUBELT IS!”

Számháború

Oroszország körülbelül 180-200 ezer katonát veszített a több mint egy esztendeje tartó háborúban, Ukrajna 100-120 ezer csatatéren elesett embert gyászol – becsülték a New York Timesnak nyilatkozó amerikai és NATO-országokból származó források. A háború civil áldozatainak száma megközelítőleg 30 ezerre tehető.

Forrás:

Hasonló bejegyzések