Milyen okai és tünetei lehetnek a Bartholin-mirigy gyulladásnak?
A Bartholin-mirigyek babszemnyi nagyságúak, a nagyajkak alsó részén helyezkednek el. Cikkünkben többek között utánajártunk annak, hogy milyen tényezők okozhatják a mirigyek gyulladását, milyen tünetek jelentkezhetnek, továbbá a Bartholin-cisztával és a Bartholin-tályoggal kapcsolatban is eláruljuk a legfontosabb tudnivalókat.
A Bartholin-mirigyek a nagyajkak alsó részének jobb és bal oldalán helyezkednek el. Váladékot termelnek a szexuális izgalom hatására, amely által sikamlóssá válik a hüvelybemenet. A mirigyek gyulladásának hátterében különféle baktériumok állnak. A gyulladás kezdetben csupán a mirigyek kivezetőcsöveit érinti, amely kipirosodással, viszketéssel és később fájdalommal jár. Mindez a szexuális együttlét során fokozódik. A gyógyulás kezelhető antibiotikumos kezeléssel és borogatással. A probléma jelentkezésekor érdemes minél hamarabb bejelentkezni a Belvárosi Orvosi Centrum nőgyógyászaihoz.
Bartholin-ciszta és Bartholin-tályog alakulhat ki
Ha a bakteriális fertőzés átterjed a mirigyekre, súlyosabb tünetek jelentkeznek. Ilyenkor a kivezetőcső elzáródik, amelynek következtében a termelt váladék nem tud a mirigyből távozni a hüvelybemenet felé. Fájdalmas duzzanat, Bartholin-ciszta alakul ki. Ha a ciszta felülfertőződik, Bartholin-tályog jön létre.
Mindez általában csak az egyik oldalt érinti, azonban a duzzanat nagymértékű és erős fájdalom is jelentkezik. Gyakori, hogy az említett panaszok rendkívül fájdalmassá teszik az ülést és a járást egyaránt.
A nőgyógyászati műtétet követően átlagosan 2-3 hét szükséges a gyógyuláshoz
A Bartholin-ciszta és -tályog diagnosztizálásához nőgyógyászati szűrővizsgálatra van szükség. A Bartholin-mirigyekben felgyülemlő váladék feszítése által a ciszta vagy a tályog magától is megnyílhat, illetve kiürülhet. Azonban mindenképpen szükség van szakszerű nőgyógyászati ellátásra annak érdekében, hogy a gyógyulás gyors és tökéletes legyen.
A nőgyógyászati műtét során érzéstelenítés mellett megnyitják a cisztát vagy a tályogot, és kiürítik a benne lévő váladékot. Ezt követően a szakorvos a ciszta vagy a tályog üregét alaposan átmossa fertőtlenítővel, és végül kivarrja a sebszéleket annak érdekében, hogy biztosítsa a szabad utat a műtét utáni sebváladék kiürüléséhez. A nőgyógyászati műtétet követően átlagosan 2-3 hét szükséges a gyógyuláshoz.
Teljes biztonsággal megelőzni nem lehet
Sajnos a Bartholin-mirigyek gyulladásának megelőzésére nincs biztos módszer. Teljes biztonsággal megelőzni nem lehet, azonban a hüvelyi fertőzések korai, alapos kezelésével jelentős mértékben csökkenthető a Bartholin-mirigyek megfertőződésének kockázata.
Amennyiben mégis kialakul a megfertőződés, érdemes minél hamarabb bejelentkezni nőgyógyászati konzultációra annak érdekében, hogy a gyógyulás gyors és tökéletes legyen.