Kiemelt Világunk 

„Ha sikeres lesz Ukrajna ellentámadása, az a legrosszabbra kényszerítheti Putyint”

Nehezen behatárolható, mi jelentene igazi sikert Ukrajna számára a napokban megkezdődött ellentámadás végére. A The New York Times cikke sorra veszi, mi tekinthető sikernek, illetve milyen harctéri események vezetnének oda, hogy Kijev offenzíváját bukásnak lehessen nevezni.

Hónapokig tartó várakozás után az ukrán erők – újonnan kiképzett, összetett hadviselési taktikákra és több milliárd dollárnyi kifinomult nyugati fegyverre támaszkodva – az elmúlt héten több fronton is hadműveletet indítottak, hogy kiszorítsák az orosz katonai egységeket az elfoglalt területekről.

Számos európai és amerikai tisztviselő szerint ez az ellentámadás fordulópontot jelenthet a 15 hónapja tartó háborúban – írja az index.hu forrása.

Azonban az továbbra sem világos, hogy az Egyesült Államok, Európa és Ukrajna pontosan mit tekint „sikeres” ellentámadásnak. Szerhij Kuzan katonai szakértő például úgy véli, az ellentámadás akkor tekinthető sikeresnek, ha az ukránok elérik az Azovi-tengert.

A háború alatt az ukrán hadsereg rendkívül motivált csapatokkal, kreatív katonai műveletekkel és fejlett nyugati fegyverzettel tudott elérni katonai sikereket, de az elmúlt hónapokban nehezen tudták kiszorítani az oroszokat a sáncolt védelmi pozícióikból, a frontvonalak alig mozdultak.

Mindazonáltal Ukrajna bebizonyította, hogy képes sikeres offenzívákat indítani, mint például tavaly, amikor nagy területeket foglalt el Harkivtól keletre, és hosszas küzdelem után visszaszerezte a déli Herszon városát.

Bár az amerikai tisztviselők szerint a nukleáris fegyverek bevetésének kockázata csökkent, az amerikai hírszerző ügynökségek úgy látják, a totális vereség Ukrajnában, vagy a Krím elvesztése két olyan lehetséges esetet szülne, ami arra kényszerítené az orosz elnököt, hogy atomhoz nyúljon.

(Fotó: Getty Images)

Hasonló bejegyzések